Co dzieje się w Iraku?

Irak - kraj na Bliskim Wschodzie, o którym ostatnio wiele się mówi ze względu na pojawiające się tam akty przemocy i trwające walki między Irakijczykami.  Walki toczą się między rządem i przeciwnikami rządu.

Szyici i sunnici
Większość ludzi w Iraku to muzułmanie ale wśród nich można wyróżnić dwa główne nurty wiary: szyitów i sunnitów.  Te dwie grupy nie zgadzają się z tym, jak należy rządzić krajem.  Większość mieszkańców Iraku to szyici, tak jak obecny rząd w Iraku. Tymczasem na świecie około 90% muzułmanów to sunnici i w Iraku mniejszość sunnicka zorganizowała oddziały bojówkowe prowadzące walki z szyickim rządem.
W ciągu ostatniego miesiąca grupa ekstremistycznych islamistów o nazwie Isis, posiadająca powiązania z grupą terrorystyczną Al-Kaida, przejęła kontrolę nad kilkoma miastami na północy Iraku. To zdarzenie spowodowało ucieczkę z tego obszaru setek tysięcy ludzi pragnących uniknąć walki.

Pogmatwana historia
W 2003 roku Stany Zjednoczone i rząd Wielkiej Brytanii postanowiły wysłać żołnierzy do Iraku. Ówczesny prezydent USA – George W. Bush oraz ówczesny premier Wielkiej Brytanii - Tony Blair, wierzyli, że Irak posiadał broń masowego rażenia i zagrażał bezpieczeństwu regionu.
Broń masowego rażenia to broń jądrowa, biologiczna lub chemiczna, której jednorazowe użycie może spowodować śmierć wielu ludzi. Ówczesny przywódca Iraku - Saddam Husajn zaprzeczał jakoby Irak posiadał jakąkolwiek broń masowego rażenia.  Broni masowego rażenia nie znaleziono w Iraku.

Saddam Husajn
Wielu Irakijczyków pragnęło zobaczyć koniec prezydentury Saddama Husajna, ponieważ Husajn był liderem, który wielu Irakijczyków traktował okrutnie.
Po interwencji USA i Wielkiej Brytanii, Saddam Husajn długo się ukrywał ale został schwytany przez siły USA w 2003 roku i skazany na śmierć. Zmarł 30 grudnia 2006 roku w stolicy Iraku, Bagdadzie.
Inwazja na Irak miała być szybka, ale przerodziła się w długą wojnę, trwającą osiem lat w czasie której zginęło wielu żołnierzy amerykańskich i sił stowarzyszonych. Nikt nie wie dokładnie, jakie straty poniósł Irak, ale w tej wojnie zginęło najprawdopodobniej wiele tysięcy Irakijczyków.

Wczesna historia Iraku
Irak został utworzony przez rząd brytyjski w 1921 roku ale obecne państwo zyskało niepodległość w 1932. Irakiem rządziły różne rządy do czasu przejęcia władzy przez Saddama Husajna w 1979 roku.
W 1991 roku Irak zaatakował inny kraj - Kuwejt. Wiele krajów, w tym również USA i Wielka Brytania połączyły swe siły by zmusić armię Iracką do wycofania wojsk z Kuwejtu. Ten konflikt nazywany jest Wojną w Zatoce w 1991 r.

Polska strefa w Iraku
Po inwazji i opanowaniu terytorium Iraku, kraj został podzielony na cztery strefy stabilizacyjne (a w zasadzie „okupacyjne”): północną oraz środkową pod nadzorem USA, środkowo-południową pod nadzorem Polski i południową pod nadzorem Wielkiej Brytanii. 
W polskiej strefie oprócz Polaków stacjonowały też inne wojska, m.in. łotewskie, rumuńskie a wcześniej też wojska ukraińskie i słowackie nazywane siłami koalicji. Siedzibą dowództwa strefy był obóz Babilon (Camp Babylon).

foto: wikimedia.org

Zbadaj

154

Konkurs na Blog Roku Young - II etap

Zaczynamy zabawę!
21.09.2018
265

Skąd się wzięła nazwa styczeń?

Jakie propozycje?
03.01.2018
263

Zaręczyny księcia Harry'ego

Gratulacje!
27.11.2017

Obejrzyj

224

Pomysły na lato

Uśmiechnij się 
30.07.2018

Zagraj

365

Piracka strategia

Ahoj kapitanie!
13.03.2018
475

Świąteczna zagadka

Co to takiego?
08.12.2017
387

Walentynkowe puzzle

Święto zakochanych
14.02.2018