Ludwik - syn króla. Dlaczego Wielki Delfin?

Król Francji Ludwik XIV bardzo dbał o to by jego najstarszy syn – Ludwik - odebrał należytą edukację. Specjalnie dla Ludwika przygotowano więc wydanie starożytnych dzieł klasyków, z których, na polecenie ojca, usunięto fragmenty uznane za nieodpowiednie dla młodego chłopca. Tak przygotowany zbiór nazwano Ad usum Delphini – „Na użytek Delfina”. Tytuł Wielkiego Delfina przysługiwał chłopcu, jako następcy tronu.

Jednak Ludwik nie przepadał za nauką. Mimo swojej inteligencji, Ludwik okazał się jednak leniwym i biernym uczniem. Już jako dorosły człowiek potrafił spędzić cały dzień w fotelu stukając kijem w swój but. Wielki Delfin nie zasiadł na francuskim tronie. Ten zaszczyt spotkał dopiero jego wnuka – Ludwika XV.

źródło:www.duch.edu.pl, wikipedia.pl
foto: wikipedia.pl

Król Francji Ludwik XIV bardzo dbał o to by jego najstarszy syn – Ludwik - odebrał należytą edukację. Specjalnie dla Ludwika przygotowano więc wydanie starożytnych dzieł klasyków, z których, na polecenie ojca, usunięto fragmenty uznane za nieodpowiednie dla młodego chłopca. Tak przygotowany zbiór nazwano Ad usum Delphini – „Na użytek Delfina”." data-share-imageurl="">

Zbadaj

277

Wikingowie - marynarze, wojownicy, kupcy i rabusie

Morskie wyprawy Wikingów
27.05.2014
305

Mikrokosmos znajdziesz na Ziemi

Odrędne światy wysp.
27.05.2014
358

Dwanaście potraw wigilijnych

Dlaczego aż 12?
24.12.2017

Obejrzyj