Polskie występy na festiwalu w Edynburgu

W Edynburgu (w Wielkiej Brytanii) od 67 lat odbywają się latem jedne z największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Europie.

„Z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej, tegorocznym tematem przewodnim są związki między kulturą a konfliktami”  - powiedział dyrektor festiwalu w Edynburgu Jonathan Mills.

Na tegoroczną edycję festiwalu Polacy przygotowują dwa wyjątkowe projekty. Teatr Pieśń Kozła wystąpi w Edynburgu 6 sierpnia ze spektaklem o dawnej szkockiej kulturze pod tytułem „Return to the Voice", w którym pojawią się tradycyjne pieśni szkockie. Zanim powstało to widowisko, wiele czasu spędzono na przeszukiwaniu szkockich archiwów, ponieważ w spektaklu pojawi się muzyka nieskażona późniejszymi przetworzeniami, posługująca się archaicznym i nieużywanym dziś językiem gaelickim. Później, 17 sierpnia wystąpi I,Culture Orchestra, która powstała 4 lata temu i którą tworzą młodzi muzycy z Polski, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu. 

Szkocja jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ale dawniej Szkocja była niezależnym królestwem. Stolicą Szkocji jest Edynburg. We wrześniu odbędzie się referendum, które ma zadecydować o ewentualnej niepodległości Szkocji.
 

Zbadaj

148

Nietypowy wypiek

Owadzi chleb
27.11.2017
142

Czy dżdżownice w ziemi się nudzą?

Zobacz jak wygląda życie dżdżownicy
11.06.2014

Zagraj

153

Walentynkowe puzzle

Święto zakochanych
14.02.2018
109

Wielkanoc po angielsku

Easter game
30.03.2018
141

Przygody liska

Gra logiczna
20.03.2018