Czerwona planeta Mars

Mars – czerwona planeta. Ciekawostki o planecie Mars

Views 76

Mars jest czwartą od Słońca i drugą najmniejszą planetą Układu Słonecznego. Według naukowców, w przeszłości panowały na niej warunki sprzyjające życiu. A jak jest teraz? Sprawdź, dlaczego bywa nazywaną „czerwoną planetą” i poznaj inne ciekawostki o planecie Mars.

Mars krąży wokół Słońca pomiędzy Ziemią a Jowiszem. Na powierzchni planety Mars nie udało się znaleźć żadnych śladów życia ani wody, ale kiedyś mógł istnieć na niej ocean, który uległ ochłodzeniu i zamarznięciu. Nie wiadomo, kto ją odkrył, ale wiemy, że była znana już w starożytności. Rzymianie nazwali ją na cześć swojego boga wojny, Marsa.

Zobacz także: Ciekawostki o planecie Wenus

Jak wygląda Mars?

Mars to planeta jałowa i pustynna. Ze względu na dużą zawartość tlenku żelaza na swojej powierzchni, z perspektywy Ziemi planeta wydaje się mieć rdzawy, pomarańczowy kolor. Jednak zdjęcia planety Mars wykonane z sond kosmicznych pokazują, że prawdziwy kolor Marsa jest znacznie jaśniejszy, bardziej brązowy i przygaszony. Na powierzchni Marsa występują różne rodzaje terenu – doliny, wzgórza, wulkany i pustynie.