rysunek górnika z lampką i kielnią

Kiedy jest Barbórka – święto górników?

Views 294

Święto Barbórki wypada 4 grudnia i jest to jeden z najważniejszych dni w roku dla wszystkich polskich górników.

Święta Barbara jest nie tylko patronką górników, ale również wszystkich pracowników zajmujących się wydobyciem surowców: rud miedzi, cynku, ołowiu, poza tym soli, nafty, gazu, a także wód leczniczych. Historia Barbórki w Polsce sięga polowy XVIII wieku, kiedy to rozpoczęto pierwsze obchody święta w Tarnowskich Górach. 

Barbórka, czyli dlaczego patronką górników jest Św. Barbara?

Skoro Barbórka jest świętem górników, warto widzieć, dlaczego św. Barbara jest patronką osób wykonujących ten trudny i niebezpieczny zawodów. Św. Barbara urodziła w III wieku w miejscowości Nikomedia (dzisiejszy Izmit w Turcji). Jej ojcem był bogaty kupiec, który nienawidził chrześcijan. Kiedy dowiedział się, że jego córka przyjęła chrzest, wpadł w szał i kazał ją zamknąć w wysokiej wieży. Dziewczynie udało się uciec z zamknięcia i pobiegła w kierunku pobliskich skał. Cały czas modliła się do Boga o ratunek i udało się jej szczęśliwie znaleźć ukryte wejście do pieczary, gdzie znalazła schronienie. I właśnie dlatego po wielu wiekach Barbórka została patronką ludzi pracujących pod ziemią. Niestety po jakimś czasie została schwytana i skazana na ścięcie, a wyrok wykonał osobiście jej ojciec, który chwilę po tym okrutnym czynie padł martwy, rażony piorunem. Dla upamiętnienia Św. Barbary górnicy na galowych mundurach mają dokładnie 29 złotych guzików, ponieważ tyle lat miała mieć Św. Barbara w chwili męczeńskiej śmierci.

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()