Czy ryby śpią?

Views 1.63k

Czy rybki akwariowe śpią? Tak, tylko w nieco inny sposób niż ssaki czy ptaki! Nie widać tego, bo nie mają powiek i śpią z otwartymi oczami. Sen u ryb – zarówno tych w akwarium, jak i tych w morzu czy w stawie – objawia się zapadnięciem w stan braku aktywności ruchowej (czyli po prostu nie ruszają się, gdy śpią).

Wszystkie zwierzęta potrzebują odpoczynku, by ich organizm mógł się zregenerować. Kiedy twój pies czy kot zapada w sen, nie sposób tego nie zauważyć. Zwierzak zapewne układa się wtedy na swoim posłaniu i zamyka oczy. Rybka w akwarium nie może zwinąć się w kłębek. Nie przymknie także powiek, bo w ogóle ich nie ma.

Jak śpią ryby?

Ryby śpią, zastygając w jednym miejscu z otwartymi oczami. W zależności od gatunku i od panujących w zbiorniku warunków robią to na różne sposoby. Niektóre rybki po prostu trwają w bezruchu w widocznym miejscu. Inne chowają się w zacisznych zakamarkach zbiornika. Są też takie ryby, które do snu zbijają się w większą grupkę, najczęściej przy dnie akwarium czy jeziora.

Kiedy śpią ryby?

Ryby śpią zwykle wtedy, gdy zapada ciemność. Dlatego większość ryb w morzach i jeziorach odpoczywa w nocy. Rybki w akwarium zasną, kiedy zgasisz światło w pokoju, a jeśli to nie nastąpi, w końcu schowają się w najciemniejszym zakamarku zbiornika, by się zdrzemnąć. Istnieją jednak takie gatunki (np. skrzydlice), które właśnie po zmroku stają się aktywne i ruszają na polowanie.

Czy ryby mają sny?

Badacze doszli do wniosku, że ryby nie zapadają w tak głęboki sen, jak ludzie czy psy. Dlatego najprawdopodobniej nie mają marzeń sennych. Ich sen objawia się spowolnieniem życiowych funkcji – oddychania czy przemiany materii. Właśnie wówczas ryba może zregenerować siły.
Czy wiesz, że istnieją ryby, które układają się do snu? By odpocząć, większość ryb po prostu zastyga w bezruchu. Bocja wspaniała zaś zapada w sen, układając się na boku na dnie zbiornika.

Zobacz także:  Co to znaczy śnięta ryba?