Rysunek przedstawiający złości i kłótnię dwójki dzieci

Czy złość jest zła? Po co nam złość?

Views 748

Złość to emocja, która sama w sobie nie jest pozytywna czy negatywna. To w dużej mierze od ciebie zależy, do czego cię skłoni. Ważne jest przede wszystkim, aby jej nie tłumić, ale nauczyć się radzić sobie ze złością. 

Złość pojawia się z reguły jako reakcja na jakieś nieprzyjemne, denerwujące zdarzenie. Możesz zauważyć przejawy złości nie tylko wśród rówieśników czy w domu, gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem. Przejawy złości widzimy również na demonstracjach, gdy protestujący domagają się swoich praw lub nie chcą ich ograniczania. Złość jest nam potrzebna, bo mobilizuje nas do obrony. Bardzo ważne jednak, abyśmy umieli nad nią panować, by nie krzywdzić nią innych. 

Co to jest złość?

Złość to kolejna z naturalnych i pierwotnych emocji, które towarzyszą ludzkości od samego początku. Najczęściej złość oznacza gniew, duże wzburzenie, słowem silne emocje, które stanowią reakcję na:

  • zagrożenie (np. gdy ktoś chce cię uderzyć, wyśmiewa się z ciebie, próbuje ci przeszkodzić w osiągnięciu założonego celu);
  • niepowodzenie (np. przegrasz zawody, konkurs, na którym ci zależało, dostaniesz gorszą ocenę mimo ciężkiej pracy);
  • poczucie przekroczenia granicy osobistej (np. gdy ktoś, komu nie dałeś/nie dałaś do tego prawa, komentuje twoje oceny czy sytuację rodzinną, albo chce ograniczyć twoje prawa).

Złość piękności szkodzi – co to oznacza?

Słynne powiedzenie, że złość piękności szkodzi wskazuje na negatywną stronę złości. Nie chodzi tylko o to, że złość zabiera urodę (kiedy się złościsz, stajesz się brzydki/brzydka, twoja twarz się wykrzywia, spinają się mięśnie, zaciskają szczęki). Złość także przyczynia się do złego samopoczucia (zaraz zaczyna boleć cię głowa, czujesz się spięty/spięta), dlatego nie powinniśmy dopuszczać, by trwała zbyt długo.

Po co nam złość?

Złość sama w sobie nie jest zła. Potrzebujemy jej. Jest wyraźnym sygnałem, że coś nam nie służy. A jak działa złość? Podobnie jak radość, działa gwałtownie i raczej krótko. Pojawia się w reakcji na jakiś bodziec, omija mózg i bezpośrednio wpływa na ciało. Ale to co z nią zrobisz zależy od ciebie. Może spowodować frustrację, rosnący gniew, poczucie niesprawiedliwości. Może także sprawić, że odsuniesz się od tego, co cię drażni i denerwuje, i twoje życie stanie się lepsze. Gdy emocje już opadną zawsze postaraj się zastanowić, co spowodowało atak złości i spróbuj na spokojnie rozwiązać ten problem, porozmawiać i znaleźć rozwiązanie na przyszłość. Nie chodzi bowiem o to, by tłumić emocje, ale by sobie z nimi radzić.

Zobacz także: Co to jest strach i jaką pełni funkcję w naszym życiu?

Fot. Adobe Stock