Diplodok

Diplodok – roślinożerny olbrzym. Ciekawostki o diplodokach

Views 970

Diplodok to jeden z najlepiej poznanych dinozaurów, którego kompletny szkielet udało się znaleźć w Stanach Zjednoczonych. Przez lata uznawany był za najdłuższego żyjącego na ziemi dinozaura. Poznaj fakty o diplodoku, którymi zaskoczysz rodziców i kolegów.

Diplodok (łac. Diplodocus) to dinozaur z rodziny diplodoków (Diplodocidae), którego szczątki odkryto po raz pierwszy w 1877 roku. Z licznych odkryć i badań wynika, że na Ziemi istniały co najmniej 3 gatunki diplodoków.

Jak wyglądały diplodoki?

Diplodoki można łatwo rozpoznać po szkielecie, który jest charakterystyczny dla zauropodów. Były to ogromne czworonożne zwierzęta, które osiągały około 30 metrów długości i ważyły około 10-16 ton. Diplodoki miały masywny tułów, długą 6-metrową szyję, długi, biczowaty ogon. Ich kończyny były podobne do nóg słonia, przy czym przednie były nieco krótsze od tylnych. W porównaniu do reszty ciała, diplodoki miały bardzo małą głowę i czaszkę oraz długie zęby podobne do grabi, które umożliwiały im zrywanie liści z drzew i krzewów.