Miraż na morzu. Statki

Fatamorgana (miraż) na pustyni. Gdzie jeszcze ją zobaczymy?

Views 169

Fatamorgana, nazywana również mirażem, to złudzenie optyczne, które zaskakuje i fascynuje ludzi, a czasem prowadzi do zguby. Powoduje, że widzimy coś, czego tak naprawdę nie ma. Nie musimy wybierać się na pustynię, żeby doświadczyć go na własne oczy. Fatamorgana może powstać wszędzie. Sprawdź gdzie i kiedy powstaje. 

Czy wiesz, że…
to właśnie miraż sprawił, że nie uratowano Titanica? Załoga przepływającego niedaleko statku Californian widziała zupełnie inny obraz i inną odległość Titanica, a wysyłane przez niego race wzywające pomocy uznała za fajerwerki.

Legenda o fatamorganie

Oprócz naukowego wyjaśnienia, istnieje również ciekawa legenda wyjaśniająca, kiedy po raz pierwszy pojawiła się fatamorgana. 

Dawno temu żył sobie król, który bardzo chciał zapanować nad światem. Niczego się nie bał i podbijał kolejne tereny. Nie wiedział tylko, jak zdobyć włoską wyspę Sycylię. Kiedy obmyślał plan, pojawiła się u niego piękna wróżka, która zapytała czy nie chce w zamian innej wyspy. Król zgodził się bez wahania, ponieważ wyspa znajdowała się na wyciągnięcie ręki. Szybko okazało się, że wyspa, którą król zobaczył na morzu była mirażem. Król i jego żołnierze zostali zabrani przez morze. Zgodnie z legendą nazwa zjawiska pochodzi od imienia wróżki (po włosku wróżka to „fata”) – Morgany.