Strefa dla artykułów polecanych

Fb. In. Tw.
Tenis. Puchar - trofeum Wielkiego Szlema

Dlaczego sukces Igi Świątek jest tak niezwykły?

Views 75

19-letnia polska tenisistka Iga Świątek podczas turnieju Rolanda Garrosa 2020 osiągnęła najlepszy wynik w swojej krótkiej karierze. O sukcesie młodej zawodniczki usłyszeli praktycznie wszyscy kibice nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Dowiedz się, dlaczego jej wygrana na kortach w Paryżu jest niezwykła i jedyna w swoim rodzaju.

Tenis ziemny jest trudną i wymagającą dyscypliną. Polska w swojej historii miała kilkoro bardzo dobrych tenisistów i tenisistek, ale nigdy nie była uważana za kraj wybitnie tenisowy. Dzięki Idze Świątek może się to zmienić.

Co sprawiło, że sukces Igi Świątek jest wyjątkowy?

Turniej Rolanda Garrosa jest jednym z największych i najważniejszych turniejów tenisowych na świecie. Zazwyczaj wygrywają go najlepsi zawodnicy i najlepsze zawodniczki ze światowego rankingu. W 2020 roku było inaczej, ponieważ Iga Świątek, kiedy rozpoczynała turniej, zajmowała dopiero 54. miejsce. Bardzo rzadko zdarza się, aby tenisista lub tenisistka z tak odległego miejsca w rankingu wygrywał wielkoszlemowy turniej (wielkoszlemowy, czyli jeden z czterech największych i najbardziej prestiżowych: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open).

Czy wiesz, że…
Iga Świątek jest pierwszą w historii polską tenisistką, która wygrała wielkoszlemowy turniej w grze pojedynczej? Wcześniej Polacy wygrywali tego typu turnieje tylko w deblu (gra podwójna).

Iga Świątek dołączyła do legend – dlaczego?

10 października 2020 roku, czyli wtedy, kiedy rozgrywany był kobiecy finał Rolanda Garrosa, Iga Świątek miała dokładnie 19 lat i 132 dni. Nasza tenisistka stała się jedną z niewielu nastolatek w historii, które zdołały wygrać turniej Wielkiego Szlema. Wcześniej dokonywały tego zawodniczki, które zazwyczaj później miały znakomite kariery. Były to m.in. Serena Williams, Maria Szarapowa czy Chris Evert.

Zobacz także: Nie poddawaj się i walcz o marzenia jak Lewandowski

Rys. Adobe Stock