Kolorowe motyle

Sprawdź ile żyją oraz gdzie i jak zimują motyle?

Views 106

Wiosną i latem podziwiamy motyle w ogrodach i parkach, zachwycamy się ich delikatnością i kolorowymi skrzydłami. Ale co dzieje się z tymi zwierzętami w okresie zimy? Dowiedz się, gdzie i ile żyje motyl oraz jak radzi sobie z przetrwaniem mroźnych dni.

Motyle są zmiennocieplne, co oznacza, że temperatura ich ciała zmienia się w zależności od temperatury otoczenia. Są to zwierzęta niezwykle wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne, w związku z czym zima jest dla nich szczególnie trudnym okresem. Niektóre gatunki motyli opuszczają nasz kraj i podobnie jak ptaki, wędrują do ciepłych krajów. Inne zostają w Polsce i przechodzą w stan hibernacji.

Zobacz także: Jak zimują pszczoły

Jak zimują motyle?

Motyle pozostające na zimę w Polsce przechodzą w stan hibernacji, nazywany diapauzą. W tym czasie ich rozwój zostaje zahamowany, a owady czekają na nadejście ciepłych dni, żeby znów powrócić do swojej aktywności. Najczęściej zimują w postaci jaj, gąsienic lub poczwarek, ale spotykane są również gatunki zimujące w postaci dojrzałej.

Motyle, które opuszczają Polskę na zimę, potrafią pokonywać nawet tysiące kilometrów. Rozpoczynają zimowanie dopiero kiedy dotrą do celu swojej wędrówki. Najbardziej znany na świecie motyl wędrowny, monarcha, zimuje w lasach rosnących na dużych wysokościach.