Strefa dla artykułów polecanych

Fb. In. Tw.
Dziewczynka przytulająca kota

Jak przekonać rodziców do kupna psa, kota lub telefonu?

Views 46

Czy często słyszysz stanowcze „nie” rodziców, gdy prosisz ich o wymarzone zwierzę, rzecz lub udział w ważnym dla ciebie wydarzeniu? Sprawdź, jak skutecznie namówić rodziców na psa, kota, nowy telefon lub komputer.

Twoi rodzice chcą dla ciebie wszystkiego, co najlepsze. Jeśli czegoś ci odmawiają, to zwykle mają ku temu ważne powody. Mogą to być na przykład ograniczenia finansowe. Obawiają się też dodatkowych obowiązków, które na nich spadną, jeśli ty nie będziesz umiał lub umiała im sprostać np. w opiece nad zwierzęciem. 

Dlaczego rodzice czasem nie chcą się zgodzić na twoje pomysły?

Rodzice często nie godzą się na to, czego pragniesz, z troski o ciebie! Mogą na przykład obawiać się, że:

  • zwierzę w domu spowoduje dodatkowe obowiązki, koszty i specjalną organizację wyjazdów wakacyjnych,
  • nowy telefon lub komputer będzie zbyt drogi, a dodatkowo będziesz przy nim spędzać zbyt dużo czasu zamiast sportu, rozwijania pasji i pamiętania o codziennych obowiązkach.

Aby przekonać rodziców do swoich pomysłów, musisz rozwiać ich obawy. Wiedz też, że zwierzątko domowe to nie tylko radość, ale również obowiązki (np. dodatkowe spacery i sprzątanie), za które ty będziesz odpowiadać.

Jak przekonać rodziców do psa i tego, że sobie z nim poradzisz?

Jeśli chcesz namówić rodziców na psa, kota, chomika czy inne zwierzę, zdobądź ich zaufanie. Pokaż, że sprostasz wyzwaniom, gdy już zdarzy się to, o co prosisz. Udowodnij więc, że:

  • potrafisz zachować się odpowiedzialnie, np. regularnie pomagaj sąsiadowi w opiece nad jego psem, wychodź codziennie na spacery 3 razy dziennie przez 3 miesiące,
  • dotrzymujesz słowa – punktualnie wracaj do domu, nie zaniedbuj swoich obowiązków, utrzymuj porządek w pokoju, wynoś śmieci (sam lub sama sprawdzisz własną wytrwałość niezbędną przy zwierzęciu),
  • nie działasz wyłącznie pod wpływem chwili i emocji – poszerz wiedzę o tym, czego pragniesz.

Jak namówić rodziców na nowy telefon lub inną wymarzoną rzecz?

Jeśli chcesz namówić rodziców na telefon, komputer albo sfinansowanie wymarzonego kursu np. jeździeckiego, pokaż im, dlaczego to dla ciebie ważne. Pomyśl też o swoim wkładzie w realizację tego marzenia:

  • odciąż rodziców z domowych obowiązków,
  • odkładaj na swój cel część kieszonkowego – rodzice chętniej dołożą połowę kwoty, gdy zobaczą, że ty też się starasz.

Czy wiesz, że…
Ludzie chętniej godzą się na to, co rozumieją. Dziel się swoimi sprawami, marzeniami, przemyśleniami, angażuj się w sprawy domowe, a łatwiej zyskasz poparcie dla swoich pomysłów!

Zobacz także: Nie poddawaj się, walcz o marzenia jak Lewandowski

Fot. Artem / Pexels