instrukcja jak narysować kameleona krok po kroku

Jak wygląda kameleon i jak go narysować?

Views 125

Rozwiń swoje zdolności artystyczne i zaszalej z kolorami, których nie brakuje w życiu kameleonów. Poznaj prosty sposób na rysowanie kameleona dla dzieci, który z pewnością pozytywnie cię zaskoczy. Potrzebujesz jedynie kartki papieru i ołówka. Powodzenia!

Samodzielne rysowanie kameleona jeszcze nigdy nie było takie łatwe. Dzięki poniższej instrukcji obrazkowej, wskazówkom krok po kroku oraz informacjom, jak wygląda ciało jaszczurki, szkicowanie jej będzie świetną zabawą.

Jak wygląda kameleon?

Kameleony należą do rodziny jaszczurek, jednak swoim wyglądem nieco odbiegają od wyglądu gadów, które możesz spotkać w Polsce. W zależności od gatunku poszczególne cechy wyglądu mogą się od siebie różnić, kameleony mają jednak kilka wspólnych cech:

 • Głowa kameleona jest trójkątna, na jej czubku najczęściej znajdują się niewielkie rogi. W pyszczku znajduje się bardzo długi język, którym kameleon chwyta pokarm.
 • Oczy kameleona znajdują się po bokach głowy i widzą niezależnie od siebie, co oznacza, że każde z nich może patrzeć w innym kierunku.
 • Ciało kameleona jest podłużne, pokryte licznymi łuskami lub niewielkimi kolcami. Jego przeciętna długość wynosi ok. 20-35 cm. Najmniejszy miniaturowy kameleon na świecie ma zaledwie około 3 cm długości, natomiast największy kameleon olbrzymi może osiągać nawet 70 cm długości.
 • Ogon jaszczurki jest długi i ostro zakończony. Najczęściej jest wygięty w kształcie litery S.
 • Kameleony mają po 4 łapy zakończone palcami z ostrymi pazurami, dzięki którym z łatwością chwytają się gałęzi i wspinają po drzewach.
 • Kameleony mogą mieć przeróżne kolory i wzory na swojej skórze, a także zmieniać je w zależności od otoczenia czy samopoczucia oraz w ramach kamuflażu.

Zobacz także: Ciekawostki o kameleonach. Dlaczego kameleon zmienia kolor?

Rysunek kameleona – materiały i wskazówki

Do narysowania kameleona potrzebujesz jedynie kartki papieru, ołówka do szkicowania i czarnego markera oraz dobrze oświetlonego stanowiska pracy, np. biurka lub stołu w kuchni. Możesz przygotować również kredki, mazaki lub farby, jeśli gotowy rysunek chcesz pokolorować. Możesz użyć dowolnych kolorów, a twój kameleon wcale nie musi przypominać żadnego z istniejących gatunków! Pamiętaj, że rysowanie wymaga praktyki i cierpliwości, dlatego nawet jeśli nie uda ci się za pierwszym razem, nie poddawaj się i próbuj dalej!

Jak narysować kameleona z litery Y?

 1. Na środku kartki zapisz ołówkiem literę Y.
 2. Połącz górne części litery zaokrągloną linią z delikatnym uskokiem, który będzie charakterystycznym rogiem znajdującym się na głowie kameleona.
 1. Wewnątrz głowy narysuj oko i zęby kameleona.
 2. Zaczynając od głowy poprowadź linię w kształcie zbliżonym do litery C, który utworzy grzbiet kameleona.
 3. Narysuj zaokrąglony ogon, przypominający muszlę ślimaka.
 4. Następnie po prawej stronie litery Y dorysuj gałąź i liście, na których będzie siedział kameleon.
 5. Dorysuj dolne i górne łapy kameleona.
 6. Ewentualne błędy wymaż gumką do gumowania. Gotowe!

Źródła:

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()