szron na gałązce

Co to jest szron i jak powstaje? Czym się różni od szadzi?

Views 4.82k

Szron to zjawisko, które możemy zaobserwować jesienią i zimą, kiedy występują przygruntowe przymrozki. Niewielkie białe kryształki lodu najczęściej widzimy na szybie samochodu i na gałęziach drzew. Zobacz, co to jest szron, jak powstaje i dlaczego tak często mylony jest z szadzią.

Szron trudno pomylić ze zwykłym śniegiem. Na gałęziach drzew, liściach i łodygach tworzy malutkie kryształki lodu, które wyglądem przypominają drobinki cukru lub igiełki. Jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy, jak powstaje szron, możesz przeprowadzić prosty domowy eksperyment, dzięki któremu lepiej zrozumiesz to zjawisko.

Czy wiesz, że…
Szron możesz zobaczyć nie tylko na szybach samochodów czy gałęziach drzew, ale też w lodówce. Jeśli w lodówce jest zbyt niska temperatura, a wilgotność powietrza duża (np. gdy wstawiasz płynne potrawy bez pokrywki), to wilgoć zamienia się w drobne kryształki lodu w najzimniejszej jej części, czyli na tylnej ściance.

Co to jest szron?

Szron to jeden z osadów atmosferycznych, który pojawia się podczas ujemnych temperatur i dużej wilgotności nieco cieplejszego powietrza. Para wodna zawarta w powietrzu, w kontakcie z zimną, zmrożoną powierzchnią (na przykład metalowych ogrodzeń, roślin lub kamieni) przekształca się w małe kryształki lodu, które przywierają do tych powierzchni. Ten gwałtowny proces zamarzania pary wodnej, z pominięciem etapu skraplania, nazywamy resublimacją.

Jak powstaje szron? Doświadczenie

Do przeprowadzenia doświadczenia będzie ci potrzebny słoik z nakrętką, spirytus salicylowy i zamrażarka.

  1. Do słoika wlej 100 ml spirytusu salicylowego, który będzie ochładzał szklane ścianki.
  2. Słoik włóż do zamrażalnika i odczekaj około godziny.
  3. Wyciągnij słoik i sprawdź, jak para wodna, która osadziła się na zimnych ściankach słoika, zamieniła się w szron.

Szadź a szron – podobieństwa i różnice

Szadź i szron to podobne, lecz nieco inne zjawiska. Różnią się miejscem powstawania. Szron to drobiny lodu przytwierdzone do zmrożonej powierzchni. Z kolei szadź to para wodna, która zamieniła się w kryształki lodu w powietrzu, w pobliżu ziemi (a nie w chmurach). Można ją zauważyć jako połyskujące w powietrzu diamenciki, opadające na dół.

Zobacz także: Jak powstaje śnieg i jak zrobić sztuczny śnieg?

Fot. Myriam Zilles Pixabay