Pieniądze papierowe i monety

Kto wymyślił pieniądze i kiedy? Jak stary jest pieniądz?

Views 1.29k

Na pytanie, kto wymyślił pieniądze, nie ma jednej odpowiedzi. Wiadomo jednak, gdzie i kiedy pojawiły się pierwsze pieniądze, a także kto wynalazł pierwsze monety i banknoty.


Rolą pieniądza jest umożliwienie płacenia za towary i usługi. Dziś przybiera on postać zapisu elektronicznego na rachunku bankowym, banknotów oraz monet. Jednak na początku, w odległej przeszłości, funkcję pieniądza pełniły wartościowe towary, takie jak bydło, zboże, sól, złoto czy srebro. Dopiero z czasem, gdy rozwinęła się wymiana handlowa, zaczęto korzystać z bardziej wygodnych środków płatniczych.

Czy wiesz, że…
W przeszłości pieniądze przybierały bardzo różną postać. W Chinach oraz innych regionach Azji płacono między innymi muszelkami!

Pierwsze monety, czyli kto wymyślił pieniądze z prawdziwego zdarzenia

Kilka tysięcy lat temu, aby ułatwić płacenie za towar, złoto i srebro zaczęto dzielić na mniejsze części. Początkowo te małe części przypominały kulki, ale z czasem przybrały znaną nam dzisiaj postać monet. Za twórców pierwszych takich monet uważa się Fenicjan, którzy wynaleźli je niespełna trzy tysiące lat temu. Badania archeologiczne dowodzą jednak, że pierwsze monety pojawiły się w różnych miejscach świata mniej więcej w tym samym czasie.

Kto wynalazł pieniądze papierowe?

Wytwarzanie pieniędzy ze srebra czy złota było kosztowne. Poza tym takie metale szlachetne występowały w niewielkich ilościach, przez co nie dało się z nich produkować wystarczająco dużej liczby monet. Inna sprawa, że noszenie przy sobie monet (a raczej wożenie ich) nie było wygodne, praktyczne ani bezpieczne. Dlatego z czasem monety i kruszce zaczęto zostawiać u złotników, którzy w zamian wydawali specjalne papierowe dokumenty. Potwierdzały one posiadanie określonej liczby „metalowych” pieniędzy i zapoczątkowały erę pieniądza papierowego, czyli znanych nam dzisiaj banknotów. Uznaje się, że te ostatnie pojawiły się po raz pierwszy w X wieku w Chinach.

Fot.: Steve Buissinne / Pixabay

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()