Strefa dla artykułów sponsorowanych

Fb. In. Tw.
dziewczynka notuje w zeszycie szkolnym leżącym na stole

Jak robić ładne i dobre notatki szkolne?

Views 41

Dobre notatki szkolne bardzo ułatwiają naukę. Dzięki nim nie musisz przed klasówką wertować podręczników ani szukać pomocy u kolegów. Najprawdopodobniej jednak nie miałeś nigdy lekcji o tym, jak robić ładne notatki. Podpowiemy ci!

Pisanie notatek w czasie lekcji wydaje się bardzo proste. Często jednak się zdarza, że przed klasówką uczniowie nie mają z własnych zeszytów większego pożytku. Zapiski okazują się nieczytelne, chaotyczne i pełne niezrozumiałych skrótów. Jak więc notować?

Jak robić ładne notatki szkolne?

Zapewne nieraz słyszałeś, że powinieneś robić staranne, ładne notatki. Rzeczywiście, warto mieć przejrzyste zapiski z lekcji, by w ogóle można było odczytać je po kilku tygodniach. W tym celu trenuj odręczne pisanie, a także:

  • pisz tylko w zeszytach w kratkę lub w linie,
  • korzystaj z korektora lub zmazywalnego długopisu,
  • jeśli nauczyciel wyrazi zgodę, nagrywaj lekcje na dyktafon, a notatki w zeszycie zrób dopiero w domu.

Czym są dobre notatki?

Nawet najstaranniejsze notatki zapisane ciągłym tekstem nie ułatwiają nauki. Dobre notatki szkolne to takie, które z łatwością przyswoi nasz umysł. Mózg człowieka porządkuje wiedzę na zasadzie skojarzeń. W dużej mierze „korzysta” przy tym z zapamiętanych obrazów (dlatego właśnie o ludziach często mówi się, że są wzrokowcami).

Jak robić notatki, by efektywnie się z nich uczyć?

Przydatne zapiski powinny mieć formę graficzną, która ułatwi kojarzenie i zapamiętywanie informacji. W związku z tym:

  • notując, korzystaj z jednej z metod (np. metody Cornella albo mapy myśli), która pozwoli ci na bieżąco porządkować wiedzę,
  • znajdź swój sposób na graficzne wyróżnienie ważnych informacji, np. poprzez zaznaczanie ich kolorowymi pisakami albo robienie na marginesach zeszytu rysunków, 
  • notuj tylko to, co naprawdę ważne.

Czy wiesz, że…
Pisząc w skupieniu, łatwiej zapamiętujesz notowane informacje. Dlatego lepiej uczyć się, robiąc notatki z podręcznika, niż jedynie czytając go.

Post tags: