dziewczyna w wianku na głowie puszcza wianki na wodę. Noc świętojańska

Wierzenia i zwyczaje Nocy Świętojańskiej

Views 227

Noc świętojańska, przypadająca na noc między 23 a 24 czerwca, to święto natury i radości z nadchodzącego lata. Jest również ściśle związane z żywiołami wody i ognia. Poznaj najciekawsze wierzenia i zwyczaje Nocy Świętojańskiej.

Noc Świętojańska to święto wywodzące się z kultury dawnych Słowian. Jest świętem chrześcijańskim, które powstało, żeby zastąpić pogańskie obrzędy praktykowane podczas Nocy Kupały. Choć Noc Świętojańska do dziś cieszy się dużą popularnością, związane z nią zwyczaje i tradycje są obecnie formą zabawy, a obchody święta mają charakter wyłącznie towarzyski.

Symbole i wróżby na Noc Świętojańską

  • Kwiat paproci – symbol Nocy Świętojańskiej, magiczna roślina rosnąca w niebezpiecznych, gęstych lasach. Zgodnie z wierzeniami, zakwita tylko raz w roku, a temu, komu uda się ją znaleźć, wróży się powodzenie i dostatek.
  • Świetliki – robaczki świętojańskie to nieodłączny element Nocy Świętojańskiej. Początek lata to czas zalotów tych owadów, które przywołują partnera swoim światłem. Ich obecność to wróżba pomyślności i szczęścia.
  • Zioła – zebrane i wrzucane do ogniska podczas Nocy Świętojańskiej miały szczególną moc, która chroniła domy, ich mieszkańców i zwierzęta przed nieszczęściem.

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()