Patriotyzm lokalny - tabliczka z napisem kupuj lokalnie

Co to jest patriotyzm lokalny i jak go okazywać? Przykłady

Views 1.18k

Fot. Adobe Stock

Słowo „patriotyzm” pochodzi z łaciny. Oznacza rodzinę, plemię wywodzące się od wspólnych przodków. Patriotyzm najczęściej odnosi się do miłości do swojego kraju. Jest też jednak patriotyzm lokalny, równie ważny.

Patriotyzm lokalny często jest elementem patriotyzmu w szerokim pojęciu. Dbanie o przyrodę w swojej małej ojczyźnie czy o porządek to jest także wkład w piękno całej ojczyzny. Jeśli wszystkie małe ojczyzny będą zadbane przez patriotów lokalnych, zyska na tym cały kraj.

Czym jest patriotyzm lokalny?

Definicja patriotyzmu to w skrócie miłość do swojej ojczyzny. Okazuje się to poprzez szacunek dla swojego kraju, gotowość do poświęcania się dla niego i dbanie o niego. A czym jest patriotyzm lokalny? Jest prawie tym samym, ale odnosi się bezpośrednio do okolicy, w której mieszkamy. Poza tym patriota lokalny może mieć większy wpływ na swoje otoczenie niż na całą ojczyznę. Lepiej zna swoich sąsiadów i lokalną społeczność. Czuje z nimi większą więź i łatwiej mu wspólnie z nimi angażować się w sprawy swojego regionu.

Patriotyzm lokalny zwykle odczuwamy wcześniej od patriotyzmu narodowego. Naszą małą ojczyznę poznajemy bowiem dużo wcześniej i dokładniej niż ojczyznę rozumianą jako cała Polska.

Jak zachowuje się patriota lokalny?

Będąc patriotą lokalnym, kochasz miejsce, w którym żyjesz. Może nim być miasto, małe miasteczko, wieś, a nawet dzielnica. Miejsce to nazywa się małą ojczyzną. Jeśli chcesz być prawdziwym patriotą lokalnym, to musisz dbać o małą ojczyznę. A jak? Przede wszystkim nie śmiecąc, dbając o porządek. Dzięki temu twoja dzielnica i twoje miasto będą mniej zanieczyszczone i bardziej przyjazne dla wszystkich. Patriota lokalny powinien też dbać o przyrodę, czyli o rośliny i zwierzęta w swojej małej ojczyźnie. Powinien również angażować się w sprawy ludzi i pomagać potrzebującym. Dobrze też, by wspierał lokalne inicjatywy, wytwórców, rzemieślników, bo dzięki temu lokalna społeczność będzie rosła w siłę. Dorośli takie zachowanie nazywają postawą obywatelską.

Jak okazać patriotyzm lokalny? Przykłady

Takich działań i zachowań jest bardzo dużo. Będzie to np. miłość i szacunek dla swojej rodziny i najbliższego otoczenia. Patriotyzm lokalny to także szacunek do szkoły, w której się uczysz, do nauczycieli i wszystkich osób w niej pracujących. To budowanie przyjaźni, pomoc innym w nauce lub udział w ważnych sprawach w twojej okolicy (np. pomoc starszym sąsiadom, wspólne sadzenie drzew czy sprzątanie lasu). Patriotyzm lokalny to również pielęgnowanie lokalnej historii, tradycji, ale też kibicowanie miejscowej drużynie lub wspieranie jej. To aktywne budowanie lokalnej społeczności i swojej małej ojczyzny.