dziecko grające w matematyczną grę planszową

Świetne matematyczne gry dla dzieci – wypróbuj je koniecznie!

Views 647

Gry i zabawy matematyczne zapewnią ci świetną zabawę, a przy tym ułatwią liczenie i trenowanie działań matematycznych , które poznałeś w szkole. Są ciekawsze niż ćwiczenia w podręczniku, a sprawią, że matematyka sama wejdzie ci do głowy.

Gry matematyczne mogą pokazać ci matematykę od zupełnie innej strony.

Gry matematyczne nie tylko dla pasjonatów łamigłówek

Matematyczne gry dla dzieci nie są trudne. Nie tylko uczą, ale i bawią. Aktywują tę część mózgu (lewą półkulę), która odpowiada za logiczne myślenie i wykonywanie mniej lub bardziej skomplikowanych działań matematycznych. W tych zabawach liczenie jest tylko dodatkiem do całego wyzwania (np. detektywistycznej zagadki, skonstruowania budowli czy ułożenia puzzli). Nawet się nie spostrzeżesz, kiedy przy okazji zostaniesz mistrzem dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Nieważne, czy uwielbiasz matematykę, czy nie jest ci z nią do końca po drodze – spróbuj zagrać w jedną z gier i zobacz, ile radości ci ona sprawi.

Czy wiesz, że…
Wiele gier matematycznych można ściągnąć także na komputer lub telefon. Możesz trenować swoje matematyczne umiejętności, gdzie tylko chcesz.

Popularne gry matematyczne dla początkujących

Świetną grą dla rozpoczynających swoją przygodę z matematyką są klocki Newmero. Zostały one opracowane zgodnie z koncepcją Marii Montessori, słynnej nauczycielki, która robiła wszystko, aby pomóc dzieciom się rozwijać. Dzięki klockom możesz uczyć się systemu dziesiętnego, dodawania i odejmowania. Każdy klocek reprezentuje określoną liczbę. Klocki można ze sobą łączyć. W ramach zadania możesz na przykład zostać poproszony o zbudowanie zwierzątka o określonej wadze. Klocki mogą stać się także maszyną do rozmieniania pieniędzy. Ciekawą zabawę stanowi też matematyczny wąż. Jesteś ciekaw, o co chodzi? Sprawdź sam!

Gry matematyczne dla klasy 2 i 3

  • Lubisz planszówki? „Liczby w rozumie” to ciekawa matematyczna gra planszowa, która nawiązuje do słynnego teleturnieju „Miliard w rozumie”. Gra polega na wykonywaniu działań matematycznych (dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia) za pomocą kamieni, na których nadrukowane są liczby. Twoim celem jest zdobycie jak największej liczby punktów. Do gry możesz zaprosić kolegów, rodzeństwo, a także rodziców.
  • Matematyki możesz się również uczyć, grając w karty z „Eliksirem mnożenia”. Masz do dyspozycji dwustronne karty: na górze znajduje się potwór oznaczony liczbą, a na dole eliksir z numerem. Musisz wykładać karty tak, aby na stole znalazła się kombinacja cyfr-eliksirów, których iloczyn będzie równy numerowi jednego z potworów przeciwnika.

Zobacz także: Najciekawsze gry logiczne dla dzieci – czym można się bawić?

Fot. Alicja / Pixabay