Typy wulkanów pod kątem kształtu

Rodzaje wulkanów – jak się je rozróżnia?

Views 1.72k

Rodzaje wulkanów wyróżnić można na kilka różnych sposobów. Wszystko zależy od tego, co przyjmiesz za kryterium oceny. Liczyć się może, czy wulkan jest aktywny, skąd wydobywa się ewentualna lawa lub co wyrzuca taki wulkan w czasie erupcji.

Typy wulkanów pomagają scharakteryzować najważniejsze elementy budowy i zachowania konkretnego wulkanu. Pomagają w jego opisie.

Rodzaje wulkanów ze względu na aktywność

Typy wulkanów najczęściej wyróżnia się, biorąc pod uwagę, czy wulkan grozi wybuchem, czy nie. Jest to zdecydowanie najważniejsza informacja dla osób mieszkających w pobliżu. Wyróżnia się:

  • czynne wulkany – nie zawsze muszą to być wulkany aktywne cały czas, zalicza się tutaj także te, które sporadycznie przypominają o swojej działalności;
  • drzemiące wulkany – kiedyś zaobserwowano ich aktywność, ale od bardzo długiego czasu jej nie okazują;
  • wygasłe – człowiek nie miał możliwości zaobserwowania ich aktywności, jednak badania skał, ukształtowania powierzchni informują, że w czasach przedhistorycznych (a więc takich, z których nie zostały nam żadne zapisy) były aktywne (ich śladem są np. stożki wulkaniczne w Polsce).

Typy wulkanów – kształt

Wulkany można podzielić także ze względu na to, z którego miejsca podczas erupcji wypływa lawa. Wskazuje się na wulkany:

  • linijne (szczelinowe) – lawa wypływa wzdłuż długiej szczeliny, a nie w jednym konkretnym miejscu;
  • tarczowe – lawa wylewa się ze znacznie szerszego i niższego komina, który tworzy specyficzny kształt tarczy;
  • stożkowe – lawa wylewa się z jednego wąskiego komina;
  • kaldery – jest to duże zagłębienie po eksplozji i zapadnięciu się górnej części stożka. Zagłębienie kaldery jest znacznie większe niż krater wulkanu. Wewnątrz kaldery może wytworzyć się nowy, mniejszy stożek wulkaniczny.
    W zależności od typu wulkanu, jego budowa może się nieco różnić.