Rów Mariański - najgłębsze miejsce na ziemi

Co to jest Rów Mariański, gdzie leży i kto mieszka na jego dnie?

Views 184

Rów Mariański to jednocześnie fascynujące i przerażające miejsce. Sprawdź, jakie sekrety kryje w sobie to miejsce i czy na jego dnie można spotkać ślady życia.

Co to jest Rów Mariański? 

To najgłębszy rów oceaniczny i najgłębsze miejsce na Ziemi, jakie znamy! Po raz pierwszy udało się zbadać jego dno dopiero 23 stycznia 1960 roku. Rów Mariański znajduje się w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Jest oddalony o 200 km od Marianów, archipelagu wysp wulkanicznych, którym zawdzięcza swoją nazwę. Ma kształt półksiężyca o długości 2500 km i szerokości 69 km.

Kto i kiedy odkrył Rów Mariański?

Pierwsze pomiary Rowu Mariańskiego zostały przeprowadzone w 1875 roku przez ekspedycję brytyjskiego okrętu „Challenger”. Do wyznaczenia głębokości użyto wtedy obciążonych lin oraz dźwigów, które wykazały, że rów w najgłębszym punkcie ma 8184 metry głębokości. Ten punkt został nazwany Głębią Challengera. W późniejszych latach pomiarów dokonywały również jednostki sowieckie, amerykańskie i japońskie. Według najnowszych pomiarów wiemy, że głębokość Rowu Mariańskiego wynosi 10 994 m.

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()