Płonące świece

Wszystkich Świętych i Zaduszki – historia świąt

Views 611

1 listopada razem ze swoimi bliskimi wybierasz się na cmentarz, aby zapalić znicze na grobach przodków. Ale czy wiesz, że właściwe powinniśmy przychodzić dzień później? A wiesz, dlaczego zapalmy świeczki i znicze?

Obchodzone przez nas Zaduszki to święto wywodzące się z wierzeń pogańskich. W listopadzie odbywało się święto Dziadów. Bardzo ciekawie przedstawił to w swoim dramacie o tym samym tytule Adam Mickiewicz.

Długa tradycja Dnia Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych – tak nazywa się święto obchodzone 1 listopada. Zgodnie z tradycją ten dzień poświęcony jest pamięci wszystkich świętych Kościoła katolickiego. A czy wiesz, że przed wiekami dzień ten wyznaczony był na 1 maja i dotyczył pamięci wszystkich męczenników, którzy ponieśli śmierć za swoją wiarę? Tego dnia w 610 roku poświęcony został kościół Matki Bożej Męczenników, gdzie złożono relikwie i pamiątki po świętych, którzy zginęli za wiarę. Święto to przeniesiono na 1 listopada w 731 roku. Nieco ponad sto lat później papież Grzegorz IV ustanowił 1 listopada dniem wszystkich świętych Kościoła katolickiego.

Zaduszki, czyli pamięć o naszych przodkach

Tuż przed rokiem 1000 Kościół katolicki ustanowił dzień 2 listopada jako Dzień Zaduszny, który był kontynuacją Dnia Wszystkich Świętych. I właśnie tego dnia powinniśmy wspominać swoich przodków. Skąd wzięło się to święto? Tu historia jest bardzo ciekawa. Otóż przed pojawieniem się chrześcijaństwa na terenie dzisiejszej Polski w nocy z 31 października na 1 listopada obchodzono święto Dziadów, które było przygotowaniem do święta zmarłych obchodzonego 2 listopada. Tej nocy rozpalano na grobach ogniska, ponieważ wierzono, że ogrzeją się przy nich dusze błąkające się po ziemi. Szykowano też dla nich poczęstunek. I już wiesz, dlaczego na grobach zapalamy świeczki – to są właśnie pozostałości wierzeń pogańskich.
Czy wiesz, że odpowiednikiem święta Dziadów było Halloween wywodzące się z wierzeń celtyckich?

Dlaczego Zaduszki wywodzą się ze święta Dziadów?

Kiedy na ziemiach polskich wprowadzano wiarę chrześcijańską, pogańskie obrzędy były zakazywane, ale niektóre zwyczaje okazały tak silne, że Kościół, nie będąc w stanie ich zlikwidować, włączył do swoich obrzędów. Oczywiście nie robił tego oficjalnie, ale wprowadzał obrzędy, które były podobne do obrzędów pogańskich. Dlaczego więc na cmentarze przychodzimy jednak 1 listopada? Sprawa jest dość oczywista – 1 listopada jest bowiem dniem wolnym od pracy z racji święta Wszystkich Świętych i możemy wtedy swobodnie odwiedzić groby przodków i bliskich.

Zobacz także: Skąd się wzięły zwyczaje Halloween?

Fot. Pixabay