Zając wielkanocny niosący pisankę

Skąd się wziął i co symbolizuje zając wielkanocny?

Views 2.79k

Wśród wielkanocnych symboli coraz częściej pojawia się zajączek, który przynosi upominki i słodycze. Czy wiesz, skąd się wziął zwyczaj szukania zająca w Wielkanoc? Ta zabawa pochodzi z krajów anglosaskich (Niemiec i Anglii).

Pakowanie i otwieranie prezentów kojarzy się przede wszystkim z Bożym Narodzeniem, ale od pewnego czasu, coraz częściej upominki i słodycze pojawiają się w domach również na Wielkanoc. Najczęściej przynosi je zajączek wielkanocny. Nie jest to polska tradycja, lecz pochodzi z krajów anglosaskich, a wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich.

Sprawdź także: Najciekawsze tradycje i zwyczaje wielkanocne w Polsce i na świecie.

Czego symbolem jest zając wielkanocny?

W tradycji chrześcijańskiej symbolem Chrystusa jest baranek. Natomiast zając wielkanocny pochodzi z wierzeń pogańskich, według których jest ulubionym zwierzęciem Ēostre – bogini wiosny. Zając symbolizuje nadchodzącą wiosnę, odradzającą się przyrodę oraz szczęście. Mieszanie się symboli pogańskich z chrześcijańskimi wynika stąd, że Święta Wielkanocne obchodzimy w tym samym czasie, w którym w czasach pogańskich obchodzono święto wiosny. W Anglii Święta Wielkanocne mają nazwę Easter, czyli podobną do imienia bogini wiosny, a stare zwyczaje oraz symbole są tam pielęgnowane do dziś. A skąd zając wielkanocny wziął się z Polsce? Stąd, że chętnie podpatrujemy zwyczaje naszych bliższych i dalszych sąsiadów. Dlatego też w wielu domach na Wielkanoc pojawiają się zarówno baranek (symbol Chrystusa), jak i zajączek (symbol wiosny).