miraż na drodze

Co to jest fatamorgana i jak powstaje?

Views 365

Fatamorgana zwana również mirażem to całkowicie naturalne zjawisko optyczne, a dokładniej złudzenie optyczne, czyli czyli nieprawdziwy obraz.

Czy wiesz, że nasze oczy i mózg mogą płatać nam figle? Nie zawsze to, co widzimy, istnieje naprawdę. Odpowiedzialne za to są złudzenia optyczne. Wszyscy dobrze znamy historie o wędrowcach, którzy przez wiele dni podróżują po pustyni. Są zmęczeni, potrzebują wody i odpoczynku i nagle w oddali zauważają oazę, która ma być ich wybawieniem. Jednak nigdy nie uda im się do niej dostać, ponieważ to, co widzą, to właśnie miraż, fatamorgana, złudzenie. Są to zjawiska optyczne. Innym jest np. tęcza.

Co to jest fatamorgana?

Fatamorgana lub miraż to złudzenie optyczne, które najczęściej obserwujemy przy wysokich temperaturach. Powoduje, że na horyzoncie widzimy nieistniejący obraz, np. jakiś przedmiot lub obiekt. Według legendy to zjawisko zawdzięcza swoją nazwę wróżce (po włosku wróżka to właśnie „fata”) o imieniu Morgana, która zwodziła wojowników i żeglarzy, tworząc na ich drodze przeróżne miraże. Chcesz wiedzieć jaka była prawdziwa przyczyna?