kawałki pizzy. Różne rodzaje pizzy i jej składniki

9 lutego to święto pizzy. Sprawdź skąd pochodzi pizza

Views 239

9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy, ale to nie jedyne jej święto. 17 stycznia obchodzimy również Światowy Dzień Pizzy. A czy znasz historię tej potrawy? Czy wiesz, że historia pizzy sięga starożytności. Płaskie, okrągłe placki znane były w wielu kulturach, a co ciekawe w Egipcie były nawet środkiem płatniczym. 

Placki ciasta przypominające dzisiejszą pizzę znane były już od starożytności – w Grecji i Egipcie. Po raz pierwszy słowo związane z tą potrawą, ale pisane jeszcze „piza” pojawiło się w dokumencie z 997 roku. Nazwa pochodzi od słowa „picea”, które oznacza placek z mąki, wody i drożdży. Pierwotnie była to podstawa wyżywienia neapolitańskiej biedoty. Poznaj historię pizzy, potrawy, która doczekała się swojego światowego dnia.

Święto pizzy. Skąd pochodzi pizza?

Wiemy już gdzie narodziły się pierwsze potrawy przypominające pizzę, ale jak doszło do tego, że potrawa biedoty stała się tak popularna, że obchodzi się światowy dzień pizzy? W 1492 roku Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę i było to wydarzeniem zwrotnym również w historii pizzy. A wszystko to dzięki pomidorom przywiezionym z tamtego kontynentu. Dodanie do pizzy aromatycznego sosu pomidorowego sprawiło, że potrawa ta zaczęła pojawić się również na stołach zamożnych mieszkańców Włoch. Pomidory to nie jedyny wkład Ameryki w rozwój pizzy. To właśnie z USA rozeszła się na cały świat moda na pizzę z wieloma dodatki, również na grubym cieście.

Pojawienie się pizzy na polskich stołach przypisuje się królowej Bonie, która podsunęła tę potrawę królowi Zygmuntowi Staremu. Władca podobno tak zachwycił się tą potrawą, że kazał włączyć ją do codziennego menu.