Czy połknięcie gumy do żucia jest groźne?

Views 3.28k

Połknięcie gumy do żucia może być nieprzyjemne w skutkach, ale czy guma naprawdę może przykleić się do żołądka albo zalegać w jelitach latami? Sprawdź, czy połykanie gumy do żucia jest groźne dla zdrowia i czy faktycznie jest się czym martwić.

Pomyśl, ile razy mówiono ci, że po zjedzeniu pestki w brzuchu urośnie ci drzewo owocowe, a po przypadkowym połknięciu gumy nie pozbędziesz się jej przez kolejne kilka lat. To wszystko oczywiście nie jest prawdą. Ale czasami połknięcie gumy faktycznie może ci zaszkodzić. Szczególnie jeśli zjesz ich więcej niż jedną.

Co zrobić, jak połknie się gumę do żucia?

Po połknięciu gumy przede wszystkim nie należy panikować, zwłaszcza jeśli jest to sytuacja jednorazowa. Połknięta guma do żucia ze względu na swój chemiczny skład najczęściej zostanie wydalona w całości z organizmu w niezmienionej formie. Tylko niektóre składniki gumy zostaną strawione lub rozpuszczone i usunięte.

Czy wiesz, że…
Większość gum do żucia zawiera cukier i substancje słodzące, które mogą wywołać próchnicę zębów.

Czy połknięcie gumy do żucia jest groźne? Jakie są tego skutki?

W większości przypadków połknięcie gumy do żucia nie zagraża zdrowiu. Na pewno nie musisz się martwić, że guma zostanie w twoim żołądku na kolejne miesiące czy lata. Czasem zdarza się jednak, że osoby, które mają wrażliwe jelita, po połknięciu gumy czują się nieswojo i boli je brzuch.

Bardziej niebezpieczna jest natomiast sytuacja, w której małe dziecko połknęło gumę do żucia. W przeciwieństwie do dorosłych małe dzieci nie mają dobrze rozwiniętego odruchu połykania, a to stwarza ryzyko zadławienia.

Dlaczego nie wolno połykać gumy do żucia?

Pewnie wiele razy słyszałeś lub słyszałaś od rodziców, że nie wolno połykać gumy do żucia. Dlaczego lepiej tego nie robić? Otóż częste połykanie gumy do żucia nie jest dobre dla organizmu. Jeśli do twojego żołądka w ciągu krótkiego czasu trafi kilkanaście gum, mogą one się ze sobą skleić i spowodować niedrożność jelit. Polega to na zatrzymaniu się zlepionej masy w przewodzie pokarmowym, której nie będziesz w stanie poprawnie wydalić.

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()