Drewniany wóz z dużymi kołami

Kiedy wynaleziono koło, kto je wymyślił, znaczenie koła

Views 2.97k

Wynalezienie koła uznaje się za jedno z najważniejszych odkryć w dziejach człowieka. Według wykopalisk archeologicznych pierwsze koło powstało około 3500 lat p.n.e. i do dziś świat nie wyobraża sobie bez niego życia. 

Przede wszystkim służy w transporcie, czyli samochodach, motocyklach lub rowerach. Jednak wynalazek koła przyczynił się do rozwoju prawie każdej dziedziny życia. Mamy więc koła zębate w maszynach i zegarach, młyny korzystają z wielkich kół młyńskich, a nawet zwykłe nakrętki od butelek również są formą koła.

Kiedy wynaleziono koło? 

Według badań historyków i archeologów koło wynalezione zostało około 3 500 roku p.n.e. w Mezopotamii na terenach, które należą dziś do Iraku. Niektóre wynalazki powstają niezależnie od siebie w różnych miejscach, ale na pytanie, kto wynalazł koło, badacze odpowiadają, że to mieszkańcy Mezopotamii wpadli na ten pomysł i stamtąd ten niezwykle ważny wynalazek rozszedł się na cały świat.

Wynalezienie koła, które do dziś służy garncarzom

A czy wiesz, że pierwsze koło, o którym wiadomo, służyło garncarzom? Wynalezione zostało ponad 3 tysiące lat przed naszą erą. Dzięki jego ruchowi garncarz mógł łatwo formować okrągłe i równe kształty naczynia. A najbardziej fascynujące jest to, że do dziś garncarze korzystają również z takiego koła, a to oznacza, że koło służy garncarzom bez większych zmian już 5 tysięcy lat.