teatr cieni dla dzieci

Teatr cieni dla dzieci i nie tylko – jak go wykonać samodzielnie?

Views 2.81k
Czy słyszeliście o teatrze cieni? Ma bardzo długą historię i wielu wielbicieli. Wy również możecie spróbować swoich sił w takim przedstawieniu.
 
Teatr cieni z powodzeniem można zrobić w przedszkolu, szkole lub domu. Wystarczy kilka kartek papieru, większy karton i klej. Do dzieła!
 

Co to jest teatr cieni? Historia

 
Jest to rodzaj teatru lalkowego, w którym widz obserwuje na ekranie cienie rzucane przez dekoracje, rekwizyty, lalki oraz aktorów. Teatr ten powstał w Chinach w III wieku przed naszą erą. Największą popularność zdobył w krajach Dalekiego Wschodu (zwłaszcza w Chinach i Japonii). Dziś także można go oglądać. Teatr cieni w programie „Mam talent” zrobił ogromne wrażenie na widzach.
Zobaczcie na krótkim filmie, na czym polega ten rodzaj sztuki. 

Czy wiesz, że…
Figurkami porusza ukryty przed twoim wzrokiem człowiek, którego nazywa się animatorem. Ma on w rękach drążki, które połączone są z figurkami. Często zdarza się tak, że ta sama osoba, która porusza figurkami, opowiada także historię pokazywaną za pomocą lalek.

Jak zrobić teatr cieni dla dzieci? 

Zrobienie teatrzyku cieni nie jest bardzo trudne. Potrzebne będą:

  • duże pudełko,
  • klej,
  • nożyczki,
  • czarne kartki,
  • patyczki kuchenne,
  • arkusz białego, najlepiej cienkiego papieru
  • latarenka.

Z dużego pudełka wycinacie swoją scenę. Ważne, aby z jednej strony przykleić arkusz cienkiego papieru. Pod spodem postawicie latarenkę, lampkę lub latarkę, która będzie oświetlała figurki tak, aby dawały one odpowiedni cień. Z czarnego kartonu odrysujcie szablony różnych postaci – zwierząt, ludzi, chmur, domów. Każdy z nich po wycięciu trzeba przykleić do patyczka. Dzięki temu będziesz mógł poruszać postaciami.
Płaskie figurki, które prezentują bohaterów przedstawienia, mogą być wykonane również ze skóry lub drewna.

Baw się w teatrzyk cieni nie tylko w przedszkolu

Teatrzyk cieni w przedszkolu możesz z powodzeniem przenieść do domu. Teatr cieni to świetny pomysł na zabawę na przykład podczas Bożego Narodzenia. Wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem możesz przygotować występ dla dziadków i pozostałych członków rodziny. Na YouTube znajdziesz dokładne wskazówki, jak wszystko przygotować a także scenariusz do przedstawienia.

Fot.: Aleksandra Severina / Pixabay