walentynki, serduszka

Kiedy są walentynki? Historia walentynek

Views 465

Wszyscy wiedzą, kiedy są walentynki, ale nie każdy wie, kto i kiedy je wymyślił. Dlaczego świętujemy je akurat 14 lutego, skąd w ogóle wzięła się taka nazwa święta i jakie tradycje są z nim związane? Na wszystkie pytania związane z walentynkami znajdziesz odpowiedzi poniżej!

Chociaż walentynki są najhuczniej obchodzone w Stanach Zjednoczonych, to wcale nie z tego kraju wywodzi się to święto. 14 lutego świętujemy dzień miłości, który wywodzi się z Europy, a dokładniej ze Starożytnego Rzymu! Poznaj historię walentynek i sprawdź, od kiedy obchodzimy walentynki w Polsce.

Kiedy są Walentynki?

Walentynki to święto, które co roku obchodzimy tego samego dnia – 14 lutego. Dzień miłości celebrowany jest na całym świecie! Tego dnia świętują nie tylko osoby zakochane, ale również przyjaciele i rodzina. Do najpopularniejszych prezentów wręczanych podczas walentynek należą kartki okolicznościowe, czekoladki i kwiaty a także drobne prezenty symbolizujące przyjaźń lub miłość. Możecie też zorganizować zabawy walentynkowe dla dzieci w szkole lub w domu. Poczta walentynkowa i kartki z miłymi słowami to świetny sposób, by zrobić miłą niespodziankę osobie lub osobom, które lubisz.

Kim jest św. Walenty?

Święty Walenty, znany również jako Walenty z Terni lub z Rzymu, jest patronem zakochanych. W niektórych miejscach na świecie jest również uznawany za obrońcę przed ciężkimi chorobami. Jest przedstawiany jako starszy mężczyzna w stroju kapłana, który uzdrawia innych lub trzyma w ręce kielich lub krzyż. Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika w Terni, do której co roku w lutym przyjeżdżają zakochani i narzeczeni nie tylko z Włoch, ale też z innych krajów na świecie.