plakietka Dzień kobiet - 8 marca

Międzynarodowy Dzień Kobiet – historia i ciekawostki

Views 610

Międzynarodowy Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień w wielu krajach na świecie. Czy wiesz, jaka jest jego historia? To święto z ponad 100-letnią tradycją! Sprawdź, gdzie i kiedy obchodzono je po raz pierwszy i poznaj kilka mało znanych ciekawostek o nim.

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto na cześć wszystkich pań. Od początku towarzyszyły mu starania o zaprzestanie dyskryminacji kobiet oraz uzyskanie praw wyborczych, dopiero później pojawiły się prezenty w postaci kwiatów, czekoladek oraz symbolicznych podarunków. Wiele osób uważa, że pojawienie się święta, jakim jest Dzień Kobiet, było pierwszym krokiem w stronę równouprawnienia.

Kiedy jest Dzień Kobiet?

Międzynarodowy Dzień Kobiet współcześnie obchodzony jest 8 marca. Jest oficjalnie świętowany w wielu krajach Europy oraz Azji, a także w niektórych krajach Ameryki Północnej i Afryki, m.in. w Polsce, Czechach, Białorusi, Bułgarii, Rosji, Mołdawii, Włoszech, Zambii, Brazylii, Wietnamie i na Kubie.

Historia Dnia Kobiet

W 1908 roku w Nowym Jorku pracownice jednej z fabryk wyszły na ulicę i zorganizowały strajk. Protestowały przeciwko zbyt długim godzinom pracy, niskiej pensji i dyskryminacji kobiet w miejscach pracy. Domagały się również uzyskania praw wyborczych. Właściciel fabryki z obawy przed skandalem zamknął kobiety w fabryce. Niedługo później w fabryce wybuchł pożar, w którym dziesiątki protestujących kobiet zginęły. Tragedia zapoczątkowała święto i już 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych obchodzono pierwszy na świecie Dzień Kobiet. Do pojawienia oraz umocnienia się święta w innych krajach na świecie przyczyniły się również wiece w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii z 1911 roku oraz strajki i protesty pod hasłem „chleb i pokój” organizowane w 1917 roku w Rosji.