biedronki

Po co biedronka ma kropki? Ciekawostki o biedronkach

Views 91

Dobrze znana wszystkim biedronka siedmiokropka to najpopularniejszy, ale nie jedyny gatunek biedronki. W Polsce wyróżnia się ich około 80! Sprawdź, co jedzą biedronki, jak długo żyją i jaki jest najbardziej inwazyjny gatunek tego owada.

Biedronka to symbol wiosny i szczęścia. Dawniej wierzono, że to zwierzęta, które przylatują na ziemię jako posłańcy z nieba, co znalazło swoje odzwierciedlenie w języku. Po rosyjsku i w potocznym języku polskim o owadach można powiedzieć „boże krówki”. W języku niemieckim biedronki to dosłownie „chrząszcze Maryi”, a w języku francuskim – „stworzenia Dobrego Boga”.

Co jedzą biedronki?

Podstawą diety biedronek są mszyce. Nie są to jednak owady szczególnie wybredne, dlatego chętnie zjadają również inne drobniejsze owady, takie jak miodówki, przędziorki i czerwce, a także larwy muchówek i motyli. Istnieją też gatunki biedronek, które są wyłącznie roślinożerne lub grzybożerne.

Zobacz także: Łańcuch pokarmowy na polu

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()