Święty Mikołaj biskup

Historia świętego Mikołaja i świątecznych prezentów

Views 433

Wesoły i miły starszy pan w czerwonym płaszczu z białą brodą. Każde dziecko na świecie wie, jak wygląda święty Mikołaj. Ale gdzie mieszka? Tego długo nikt nie potrafił się dowiedzieć.

Święty Mikołaj to nie tylko przyjaciel dzieci, który rozdaje im prezenty w święta 6 i 24 grudnia. Przed wiekami żył w Mirze biskup noszący takie samo imię. Dowiedz się, dlaczego został świętym.

Święty Mikołaj z Miry

Wiesz czemu akurat 6 grudnia dostajemy prezenty od św. Mikołaja? Dzień ten to wspomnienie świętego Mikołaja z Miry. Był to biskup, który na przełomie III i IV wieku żył w krainie zwanej Licja, która obecnie jest częścią Turcji. Jak głosi historia, biskup Mikołaj dokonywał wielu cudów, a przede wszystkim pomagał najbiedniejszym i podobno rozdał im cały swój majątek.

Według legendy pomógł pewnemu biednemu sąsiadowi, który miał trzy dorosłe córki. Mężczyzna był tak ubogi, że nie miał pieniędzy, aby wydać je za mąż, ponieważ w tamtych czasach córka musiała mieć posag. Myślał nawet o tym, czy nie… sprzedać ich na służbę. Kiedy biskup Mikołaj dowiedział się o tym, trzykrotnie wrzucał przez okno złoto, za które jego sąsiad mógł wyprawić trzy wesela. Złoto wpadało do suszących się na kominku skarpet i pończoch należących do córek. A 6 grudnia dostajemy prezenty w dzień św. biskupa Mikołaja.

Skąd pochodzi święty Mikołaj?

Święty Mikołaj to bardzo tajemnicza postać. Przez wiele lat próbowano ustalić, gdzie mieszka. Dopiero w 1927 roku dziennikarz radiowy Markus Rautio zdradził słuchającym jego audycję dzieciom sekret miejsca zamieszkania Mikołaja. Miały to być wzgórza Korvatunturi, co w tłumaczeniu oznacza „Wzgórze-Ucho”, ze względu na charakterystyczny kształt. To właśnie tam miały być wysłuchiwane wszystkie dziecięce życzenia. Później okazało się, że jest to Rovaniemi, miasto położone nieco dalej, w północnej części Finlandii, niedaleko północnego koła podbiegunowego. Leży ono u ujścia rzeki Ounas w prowincji Laponia. Podobno to właśnie stąd wyruszają co roku sanie wypełnione prezentami, aby obdarować dzieci na całym świecie. Ale czy jeden człowiek zdoła w ciągu jednej nocy dotrzeć do wszystkich dzieci? Aby to się udało, święty Mikołaj ma pomocników.

Listy do świętego Mikołaja

Oczywiście nie wszyscy mogą polecieć do Finlandii i spotkać się ze świętym Mikołajem albo choćby dotrzeć do Wzgórza-Ucha. Jak więc przekazać prośby o prezenty? Poproś o pomoc rodziców. Najlepszym wyjściem jest podobno wysłanie listu do świętego Mikołaja na adres: Santa Claus Main Post Office, Tahtikuja 1, 96930 Rovaniemi, Finlandia. Tak zaadresowany list trafi do Mikołaja i być może w Wigilię znajdziemy pod choinką wymarzony prezent. W związku z tym, że do Mikołaja przychodzi coraz więcej listów, w Rovaniemi zbudowano specjalną pocztę tylko na potrzeby Mikołaja. Jest to część Wioski Świętego Mikołaja, gdzie można przyjechać, zobaczyć jego pomocników, a przy odrobinie szczęścia nawet samego Mikołaja.

Fot. Adobe Stock