naszyjniki z bursztynu wiszące na stoisku z biżuterią

Z czego powstaje bursztyn? Poznaj Odmiany bursztynu

Views 671

Bursztyn przez wiele wieków służył jako przedmiot handlu. Ludzie wyruszali w podróż po Bursztynowym Szlaku, prowadzącym od Rzymu aż nad Bałtyk, żeby tylko zdobyć odrobinę tego cennego surowca. Dowiedz się, jaka jest historia powstawania bursztynu.

Bursztyn składa się z węgla (około 67–80%), z siarki (około 1%) oraz tlenu i wodoru (pozostała część). Choć najczęściej spotykane są odmiany żółte, bursztyny mogą występować również w bardziej niecodziennych kolorach, takich jak zielony, czerwony, niebieski czy nawet czarny.

Czy wiesz, że…
Na świecie wyróżnia się około 60 różnych odmian bursztynu. Najpopularniejsza jest jednak odmiana bursztynu bałtyckiego, wydobywanego m.in. w obwodzie kaliningradzkim – szacuje się, że to właśnie z tego regionu Rosji pochodzi 90% światowych zasobów surowca.

Jak powstaje bursztyn?

Bursztyny powstają z żywicy kopalnej, pochodzącej z różnych gatunków drzew iglastych. Drzewa produkują żywicę w ramach obrony przed insektami i otwartymi ranami.

Żywica, która przed milionami lat trafiła do morza, pod wpływem czasu i zmieniających się warunków naturalnych zamieniła się w twarde, skamieniałe bryłki, nazywane bursztynem. Jeśli żywicy było bardzo dużo, często przyklejały się do niej kawałki roślin lub całe owady, które uwięzione wewnątrz bursztynu możemy podziwiać do dziś.

Jakie są odmiany bursztynu?

Do najbardziej znanych odmian bursztynu, oprócz bursztynu bałtyckiego, należą, m.in.:

  • bursztyn japoński – wydobywany głównie w północnej części japońskiej wyspy Honsiu, o żółtym lub pomarańczowym odcieniu i charakterystycznych drobnych plamkach;
  • burmit – pochodzący z Birmy o rubinowym i głęboko malinowym odcieniu;
  • bursztyn dominikański – odmiana występująca w kolorze miodowym, czarnym, zielonym oraz fioletowym.

Właściwości bursztynu bałtyckiego

Bursztyn bałtycki, nazywany również bałtyckim złotem, powstał z żywicy kopalnej ponad 40 milionów lat temu. Jest najcenniejszą odmianą bursztynu wykorzystywaną w jubilerstwie. Zazwyczaj występuje w odcieniach żółci, zdarzają się jednak egzemplarze surowca o odcieniach brunatnych czy nawet mlecznobiałych.

Zobacz także: Jak powstają dźwięki w fortepianie?

Fot.: Kropekk.pl / Pixabay