różne gatunki kameleonów

Najpopularniejsze gatunki kameleonów

Views 503

Kameleony są znane ze swoich zdolności kamuflażu i dlatego często pojawiają się w bajkach, wierszykach i piosenkach. Ale czy wiesz na świecie istnieje ponad 200 gatunków kameleonów i każdy z nich jest wyjątkowy? Poznaj najpopularniejsze z nich i sprawdź, gdzie możesz je spotkać.

Madagaskar to dom dla ponad 40% wszystkich znanych współcześnie gatunków kameleonów. To właśnie tam możemy spotkać naprawdę wyjątkowe kameleony oraz podziwiać różnice w ich rozmiarach, kolorach i wzorach pokrywających ich łuskowate ciała.

Zobacz także: Ile i gdzie żyje kameleon

Czy kameleon to jaszczurka?

Na pierwszy rzut oka kameleony mogą nie przypominać małych jaszczurek, które dobrze znamy. Mają przecież znacznie większą głowę i duże oczy. Jednak podobnie jak jaszczurki i węże są one zaliczane do gadów, do rodziny jaszczurkowatych i rzędu łuskonośnych zwierząt. Kameleony są więc jaszczurkami!

Najpopularniejsze gatunki kameleonów

Lubisz ciekawostki o kameleonach? Poznaj kameleony cieszące się ogromną popularnością wśród hodowców i miłośników kameleonów. Przedstawicieli poniższych gatunków najczęściej możemy też spotkać w ogrodach zoologicznych.

  • Kameleon jemeński – to najpopularniejszy gatunek kameleonów zamieszkujący polskie domy. Jak wskazuje nazwa, pochodzi z Jemenu i zamieszkuje tereny górzyste przy granicy z Arabią Saudyjską. Wyróżnia się wysokim kaskiem na głowie, zielonym lub brązowym ubarwieniem oraz długością ciała dochodzącą do 30-50 cm.
  • Kameleon hełmiasty – to gatunek wyróżniający się krępym ciałem i wyraźnie zaznaczonym hełmem na głowie. Pochodzi z terenów Wschodniej Afryki. Długość ciała kameleona hełmiastego nie przekracza zazwyczaj 30 cm.
  • Kameleon lamparci – to jeden z najbardziej barwnych gatunków kameleonów pochodzący z Madagaskaru. Samce kameleona lamparciego występują w kolorach zielonym, niebieskim, pomarańczowym, czerwonym, żółtym, białym, turkusowym czy nawet różowym. Bywają nazywane „różowymi panterami”. Dorosłe osobniki osiągają około 25-40 cm długości.
  • Kameleon tygrysi – to gatunek kameleona występującego wyłącznie na Madagaskarze. Jego cechą charakterystyczną jest ciało pokryte wzorem przypominającym paski tygrysa, które osiąga maksymalnie 30 cm długości.