dziewczynka obserwuje deszcz i próbuje go dotknąć

Jak i kiedy powstaje deszcz? Doświadczenie dla dzieci

Views 1.82k

Deszcz jest potrzebny otaczającej cię przyrodzie, nawet jeśli czasami popsuje ci plany. Sprawdź, kiedy można spodziewać się opadów i jak przeprowadzić domowy eksperyment, dzięki któremu jeszcze lepiej zrozumiesz, jak powstaje deszcz.

Deszcz to jeden z najczęściej występujących opadów atmosferycznych, powstający z kropli wody o średnicy co najmniej 0,5 mm. Mało kto go lubi, ale bez niego życie na Ziemi nie mogłoby istnieć. Chcesz wiedzieć, jak powstaje i przyjrzeć się temu zjawisku z bliska?

Czy wiesz, że…
Deszcz pada nie tylko na naszej planecie, chociaż rzadko przyjmuje postać wody. Przykładowo, na Wenus występuje deszcz kwasu siarkowego, a na Jowiszu i Saturnie deszcz helu.

Jak i kiedy powstaje deszcz?

Para wodna z rzek, jezior, oceanów i lądów unosi się do góry, tworząc na niebie chmury. Kiedy wzniosą się one odpowiednio wysoko, do wyższych warstw atmosfery i wymieszają się z ich zimnym powietrzem, to para wodna zacznie się skraplać i spadać na ziemię w postaci deszczu.

Deszcz zenitalny – co to jest i jak powstaje?

Ciekawym zjawiskiem występującym w lasach równikowych oraz na terenach znajdujących się w strefie międzyzwrotnikowej jest deszcz zenitalny. To bardzo intensywny, ciepły i krótkotrwały opad powstający z wilgotnego i gorącego powietrza, skraplającego się w chłodnych warstwach atmosfery.

Zobacz także: Co to są kwaśne deszcze?

Doświadczenie: jak powstaje deszcz?

Do domowego doświadczenia pokazującego, jak powstaje deszcz, potrzebujesz jedynie przezroczystej miski, głębokiego talerzyka, wrzątku i kilku kostek lodu.

  • Do miski wlewamy wrzątek i przykrywamy ją talerzem.
  • Na talerzyk kładziemy kostki lodu i czekamy, aż woda zacznie parować. Talerz z lodem w domowym eksperymencie zastępuje wysokie warstwy atmosfery, w których panuje bardzo niska temperatura.
  • Para zacznie powoli osadzać się na spodzie talerzyka. Po chwili zauważymy, że para wodna zaczyna się skraplać i spadać z powrotem do miski, tak samo jak deszcz spada na ziemię.

Zobacz także: Jak powstaje tęcza?