cztery koty w różnych kolorach

17 lutego – Światowy Dzień Kota. Historia święta

Views 147

W Polsce pierwszy Światowy Dzień Kota obchodzono w 2006 roku z inicjatywy czasopisma „Kot” i Cat Club Łódź. Co ciekawe pierwszy raz miało to miejsce 19 lutego, ale w kolejnym roku Dzień Kota przesunięto na 17 lutego i tak jest do dziś.

Światowy Dzień Kota w Polsce to również wyróżnienia dla osób najbardziej zaangażowanych w pomoc tym czworonogom. Co roku przyznawany jest tytuł Kociarza Roku. Pierwszym laureatem w 2006 roku został Prezydent Lech Kaczyński.

Dzień kota – kiedy obchodzimy go w Polsce? 

A dlaczego Dzień Kota obchodzimy właśnie 17 lutego? Do Polski Międzynarodowy Dzień Kota dotarł z Włoch, gdzie obchodzono go od 1990 roku. Ustanowiony został z inicjatywy dziennikarki magazynu „Tuttogatto” Claudii Angeletti. Włoska dziennikarka nie wybrała jednak daty samodzielnie, ale poprosiła o pomoc miłośników kotów, czytelników pisma. Luty wybrany został, ponieważ związany jest z zodiakalnym Wodnikiem, który jest symbolem wolności i niezależność, a takie są właśnie koty. 

A jak można obejść Dzień Kota? Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem tego niezwykłego zwierzęcia, możesz kupić jakieś przysmaki, albo nową zabawkę. Osoby, które nie są właścicielem kota, też mogą pomóc, zwłaszcza że jednym z ważniejszych zadań w dniu 17 lutego, Międzynarodowym Dniu Kota jest zwrócenie uwagi ludzi na problem bezdomnych kotów, żyjących na wolności lub w schronisku. Dlatego można np. zawieźć do schroniska kocią karmę albo ze znajomymi zbudować lub kupić domek dla bezdomnych kotów.

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()