Halloween - lampion z dyni, czaszka, pająk i nietoperz

Historia, tradycje i zwyczaje Halloween

Views 728

Halloween, kojarzone głównie z Ameryką, obchodzone jest również w wielu innych krajach, m.in. w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W Polsce po raz pierwszy pojawiło się w latach 90. Poznaj historię Halloween, pochodzenie nazwy święta oraz tradycje, jakie są z nim związane.

Czy wiesz, że…
polskim odpowiednikiem Halloween są dziady? To pogańskie święto, które obchodziło się ku czci zmarłych, również 31 października.

Halloween kojarzy się ze strasznymi przebraniami, czaszkami, nietoperzami, zbieraniem cukierków po domach i wycinaniem lampionów z dyni. Święto obchodzone jest co roku 31 października, a jego symbolicznymi kolorami są czarny i pomarańczowy.

Co to jest Halloween? Historia święta

Halloween ma długą tradycję. Prawdopodobnie wywodzi się z celtyckiego święta Samhain, obchodzonego w ramach pożegnania lata i oddania czci zmarłym przodkom. Żeby odstraszyć złe duchy przychodzące do domów, zakładano maski i kostiumy. Palono także ogniska, by zaprosić duchy dobre, a odstraszyć złe. Dziś te obrzędy, nieco zmodyfikowane, są częścią halloweenowej tradycji.
Celtyckie święto zaczęło tracić znaczenie w czasach chrześcijańskich i zostało wyparte przez święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Przetrwało jednak z zwyczajach ludowych. Tradycja ta trwa do dziś zwłaszcza na terenach będących pod wpływami brytyjskimi. Tam bowiem wraz z reformą Kościoła odstąpiono od kultu świętych i zaprzestano obchodów Wszystkich Świętych.

Skąd się wzięła nazwa Halloween?

Nazwa Halloween pochodzi od słów All Hallows’ Eve, które oznaczają wigilię Wszystkich Świętych. Jest to połączenie wierzeń celtyckich i chrześcijańskich. Halloween obchodzi się zgodnie z tradycją Samhain w noc z 31 października na 1 listopada.

Tradycje i zwyczaje Halloween

  • Stroje halloweenowe – kolorowe kostiumy to główna część święta. Zarówno dzieci, jak i dorośli w dniu Halloween przebierają się za duchy, włóczęgów, ale też za postaci z bajek i filmów.
  • Cukierek albo psikus – popularna zabawa, która polega na odwiedzaniu sąsiadów i zbieraniu cukierków.
  • Domy strachów – zwiedzanie strasznych farm z dekoracjami z horrorów i filmów grozy to jeden z halloweenowych zwyczajów, często przedstawiany w amerykańskich filmach.
  • Apple bobbing, czyli łapanie jabłek pływających w misce bez użycia rąk – podobna zabawa jest w Polsce elementem tradycji andrzejkowej.
  • Drążenie dyni i własnoręczne tworzenie z niej lampionów o twarzach duchów, wypełnionych światłem.

Fot. OpenClipart-Vectors / Pixabay