odrzutowiec zostawiający białe smugi na błękitnym niebie

Czym jest biała smuga za samolotem? Smuga kondensacyjna

Views 967

Smugi kondensacyjne to zjawisko dobrze znane i obserwowane od wielu lat. Jest całkowicie naturalne, chociaż niektórzy wierzą, że niebezpieczne. Sprawdź, jak powstaje biała smuga za samolotem i czy faktycznie jest się czego bać.

Wszyscy dobrze kojarzymy białe smugi, które przelatujący samolot zostawia na niebie. To właśnie smugi kondensacyjne. W bezchmurny dzień widzimy je doskonale i możemy obserwować, jak zmienia się ich kształt.

Co to jest smuga kondensacyjna?

Smuga kondensacyjna to nic innego jak wąska chmura, która powstała w wyniku skraplania się pary wodnej wydobywającej się z silników samolotów. Zazwyczaj pojawia się na wysokości od 8 do 15 km nad powierzchnią ziemi i może utrzymywać się od kilku godzin do nawet kilku dni. Jednak nie każdy samolot zostawia na niebie ślad – wszystko zależy od warunków atmosferycznych w danym miejscu.

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()