Pomnik Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik – wielki wszechstronny odkrywca

Views 2.35k

Mikołaj Kopernik urodził się 548 lat temu, 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Jego ojcem był znany toruński kupiec, który również nosił imię Mikołaj. Na szczęście jego syn nie poszedł w ślady ojca, lecz został naukowcem i dokonał jednego z najważniejszych odkryć w dziejach ludzkości. 

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, Polskie go wydało plemię”. Ta prosta i krótka rymowanka przekazuje informację o największym odkryciu jakiego dokonał Mikołaj Kopernik. Otóż do jego czasów uznawano teorię geocentryczną (geo z greki oznacza Ziemię). Zgodnie z nią uważano, że Ziemia jest nieruchoma i jest w centrum wszechświata, a Słońce, Księżyc i inne planety krążą wokół niej. To jednak nie jedyne jego odkrycie. Kopernik miał bowiem wiele zawodów, był bardzo wszechstronny i pasjonował się różnymi dziedzinami.

Co odkrył Mikołaj Kopernik? 

Mikołaj Kopernik dokonał niezwykłego odkrycia. Okazało się, że to nie Ziemia jest w centrum, tylko Słońce i to wokół niego krążą wszystkie planety. Dziś wiemy, że tak jest, ale w czasach Kopernika teoria heliocentryczna (helios w grece oznacza Słońce) burzyła zupełnie porządek świata. Mikołaj Kopernik obawiał się zwłaszcza reakcji Kościoła, który zdecydowanie zwalczał wszystkie teorie głoszące, że to nie Ziemia jest w centrum wszechświata. Dlatego swoją teorię przedstawił światu dopiero tuż przed swoją śmiercią w 1543 roku w dziele „O obrotach sfer niebieskich”. Obawy Kopernika okazały się słuszne, ponieważ jego dzieło przez wiele lat było zakazane – nie można go było drukować, czytać, a głoszenie poglądów Kopernika mogło skończyć się surową karą. Jego dzieło skreślono z indeksu ksiąg zakazanych dopiero w 1828 roku. 

Zobacz także: Sławni wynalazcy i ich wynalazki