naelektryzowany balon i woda

3 Sztuczki – eksperymenty z balonem dla dzieci

Views 603

Balony są świetną dekoracją każdego przyjęcia urodzinowego, ale mogą posłużyć również do odkrywania świata nauki! Poniżej znajdziesz 3 ciekawe eksperymenty z balonami dla dzieci, które możesz przeprowadzić samodzielnie w domu. Dzięki balonom możesz poczuć cechy powietrza i elektryczność. Sprawdź co jeszcze!

Poznaj ciekawe i łatwe do przeprowadzenia eksperymenty z balonami. Sprawdź, co dzieje się z balonem zamkniętym w lodówce, jak zachowa się balon przy kontakcie z powietrzem z suszarki i dlaczego woda z kranu zmienia swój kierunek, kiedy spotka się z naelektryzowanym balonem.

Doświadczenie z balonem w lodówce

Doświadczenie z balonem włożonym do lodówki nie wymaga przygotowań i nie jest czasochłonne. Potrzebujesz jedynie balonu, miarki krawieckiej lub sznurka oraz lodówki.

  1. Nadmuchaj balon. Zmierz jego obwód miarką lub sznurkiem (przycinając go w miejscu, w którym sznurek wokół balonu łączy się ze swoim początkiem).
  2. Włóż balon do lodówki i odczekaj ok. 10 minut.
  3. Wyjmij balon z lodówki i sprawdź, czy widzisz różnicę gołym okiem.
  4. Ponownie zmierz obwód balonu miarką lub przyciętym sznurkiem. Co zauważasz? Czy widzisz, że po kilku minutach w lodówce balon się zmniejszył?

Czy wiesz, dlaczego tak się dzieje? Powietrze, czyli gaz, który znajduje się w nadmuchanym balonie, ma określoną temperaturę, a jego cząsteczki szybko się poruszają (tak, jakby dzieci szybko biegały po całej, pustej klasie). Kiedy taki balon wkładamy do lodówki, temperatura wewnątrz balonika spada, a cząsteczki gazu spowalniają swój ruch i zaczynają się do siebie przybliżać. Gaz w balonie zaczyna zmniejszać swoją objętość, a sam balon zaczyna się kurczyć. Takie zjawisko nazywamy rozszerzalnością temperaturową gazów.

Podobało ci się? Poznaj kolejną sztuczkę – magiczne dmuchanie balonów

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()