wielkanocny zajączek i pisanki

Najciekawsze tradycje i zwyczaje wielkanocne w Polsce i na świecie

Views 417

Na całym świecie Wielkanocy towarzyszy wiele obrzędów, zwyczajów i tradycji. Malowanie jajek, smażenie wielkiego omleta oraz wielkanocne parady i inscenizacje to tylko niektóre z nich. Sprawdź, które polskie tradycje wielkanocne są obecne w twoim domu oraz które zwyczaje są dla ciebie najbardziej zaskakujące.

Święta wielkanocne to wyjątkowy czas nie tylko dla chrześcijan. Poniżej znajdziesz listę wielkanocnych zwyczajów, które dobrze znasz, ale też takich, o których prawdopodobnie dowiesz się po raz pierwszy. Poznaj najpopularniejsze zwyczaje i tradycje wielkanocne w różnych krajach Europy.

Jakie są tradycje wielkanocne w Polsce?

  • Malowanie pisanek. Kolorowe jajka pojawiają się w koszyczkach wielkanocnych, na stołach podczas świątecznego śniadania, a nawet jako wiosenne ozdoby wielkanocne. Sprawdź także: Jak zrobić pisanki? Pomysły na pisanki wielkanocne dla dzieci.
  • Święcenie pokarmów. Osoby wierzące w Wielką Sobotę idą do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym, w którym zgodnie z tradycją nie może zabraknąć m.in. jajek, chleba, soli i chrzanu.
  • Święcenie palmy wielkanocnej. W Niedzielę Palmową do kościoła przynosi się kolorowe kupione lub własnoręcznie robione palmy. Jest to pamiątka powitania Chrystusa i oddania mu czci gałązkami palmowymi przez mieszkańców Jerozolimy w niedzielę rozpoczynającą Wielki Tydzień. 
  • Śmigus-dyngus, czyli Lany Poniedziałek. Oblewanie się wodą to zabawa praktykowana w drugi dzień Wielkanocy. Jest to symbol oczyszczenia.