palma wielkanocna z bazi i papierowych jajek

Z czego zrobić palmę wielkanocną? Pomysły DIY

Views 519

Nieodłącznym elementem Niedzieli Palmowej są kolorowe palmy wielkanocne. Wiele osób kupuje je w sklepie lub na targu, ale ty możesz zrobić swoją palmę samodzielnie w domu. To łatwiejsze niż myślisz, a efekt na będzie wyjątkowy! Zobacz, z czego i jak zrobić palmę wielkanocną krok po kroku.

Palma jest symbolem triumfu i nawiązuje do wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Tłumy ludzi witały Chrystusa liśćmi palmowymi. Było to dokładnie tydzień przed Niedzielą Zmartwychwstania Jezusa, w Niedzielę Palmową. Po kilku wiekach, na pamiątkę tego wydarzenia ludzie zaczęli organizować procesje z gałązkami palmowymi, a z czasem powstała tradycja przygotowywania ozdobnych palm wielkanocnych na Niedzielę Palmową, którą obchodzimy do dziś. Palmy najczęściej wykonuje się je z gałązek wierzbowych, bukszpanu i bazi, ale pomysłów na palmy wielkanocne ręcznie robione jest znacznie więcej. Swoją palmę możesz zrobić np. z bibuły lub krepiny lub ze zwykłego kolorowego papieru.

Jak zrobić palmę wielkanocną z bibuły?

Palma wielkanocna ręcznie robiona z bibuły lub krepiny będzie bardzo oryginalna. Możesz zrobić kilka różnokolorowych palemek dla całej rodziny, 

Przygotuj:

 • drewniany patyk, gałąź lub wykałaczka do szaszłyków,
 • kolorową bibułę lub krepinę,
 • klej,
 • nożyczki.

Palma wielkanocna z bibuły krok po kroku:

 1. Ozdób bazę palmy, czyli wąską listewkę lub patyk, oklejając ją od dołu do góry kolorową bibułą, np. zieloną lub brązową.
 2. Przygotuj paski równej długości w trzech różnych kolorach. Ponacinaj je do połowy szerokości tak, żeby przypominały trawę.
 3. Pierwszy pasek przyklej zaczynając od samej góry, owijając go wokół palmy. Drugi pasek przyklej poniżej pierwszego, a trzeci – pod drugim. 
 4. Przygotuj kwiaty do palmy wielkanocnej, wycinając kilka kolorowych kółek z bibuły.
 5. Uformuj kwiatek, trzymając kolorowe kółko za środek i marszcząc bibułę.
 6. Gotowy kwiatek przyklej do palmy.
 7. Środek kwiatka zrób ze zgniecionej i uformowanej w kulkę białej bibuły.  Pamiętaj, że kwiaty z krepiny do palmy wielkanocnej mogą mieć dowolny rozmiar i kształt. Wcale nie muszą przypominać prawdziwych roślin!
 8. Zrób dowolną ilość kwiatków, przyklej je do palmy i poczekaj aż klej dobrze wyschnie. Gotowe!