Ucho i zmysł słuchu

Jak działa ucho i zmysł słuchu?

Views 323

Jak działa zmysł słuchu? W największym skrócie ucho odbiera fale dźwiękowe występujące w otoczeniu. Co istotne, nie tylko te fale odbiera, ale również je przekształca.

Najpierw ucho zmienia je w drgania mechaniczne, a później w impulsy nerwowe. Tak przekształcone dźwięki docierają do mózgu, który je analizuje i interpretuje, co dany dźwięk oznacza. Mózg odczytuje, czy dany dźwięk jest np. ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem, czy piękną muzyką. Poza odbieraniem dźwięków zmysł słuchu odpowiada również za utrzymywanie równowagi. 

Budowa ucha ludzkiego 

Ucho ma bardzo skomplikowaną budowę i dzieli się na trzy zasadnicze części:

  • ucho zewnętrzne;
  • ucho środkowe;
  • ucho wewnętrzne.

Na budowę zewnętrznego ucha człowieka składa się małżowina uszna i przewód słuchowy zewnętrzny. Najważniejszym zadaniem ucha zewnętrznego jest zbieranie dźwięków i przekazywanie ich w głąb ucha.

Ucho zewnętrzne od środkowego oddziela błona bębenkowa, a najważniejszymi elementami budowy ucha środkowego są  trzy kosteczki, najmniejsze w ciele człowieka – młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Fale dźwiękowe uderzają w błonę bębenkową, która wprawia w ruch te trzy kosteczki, dzięki czemu dźwięk dociera do ucha wewnętrznego.