stop noszeniu futer

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych to ważna decyzja

Views 731

Naturalne futra mogą pięknie wyglądać i dla niektórych są symbolem luksusu. Kryje się za nimi jednak prawdziwe cierpienie zwierząt. Rezygnacja z ich noszenia jest jednak ważna również z punktu widzenia ekologii. Dowiedz się, dlaczego lepiej, żebyśmy nosili sztuczne odpowiedniki futer.

Zwierzęta futerkowe są trzymane w ciasnych klatkach i w bardzo złych warunkach. Hoduje się je tylko po to, żeby zrobić z nich naturalne futra. Na szczęście, coraz więcej państw zakazuje hodowli zwierząt futerkowych. Jednak to nadal tylko od nas zależy, czy będziemy kupować ubrania i akcesoria, które mają w składzie futro naturalne.

Zwierzęta futerkowe w Polsce

We wrześniu 2020 roku w Polsce zaproponowano ustawę o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt futerkowych. Zgodnie z prawem, do tej grupy zwierząt zalicza się lisy, norki, nutrie, tchórze, jenoty, szynszyle oraz króliki (ich hodowla nie będzie jednak zakazana).

Gdzie obowiązuje zakaz hodowli zwierząt futerkowych?

Wiele państw w Europie i poza nią zakazało hodowli zwierząt futerkowych. Pierwszym krajem, który w 2000 roku wprowadził taki zakaz była Wielka Brytania. Teraz w kraju trwają dyskusje nad tym, żeby całkowicie zakazać również wyrobów z futrem naturalnym w składzie. Zakaz hodowli zwierząt futerkowych obowiązuje również m.in. w Holandii (która do niedawna była największym producentem naturalnych futer z norek), Norwegii, Chorwacji, Serbii czy Słowenii.

Dlaczego lepiej zrezygnować z futer?

Rezygnacja z kupowania i noszenia naturalnego futra to nie tylko kwestia miłości do zwierząt, ale też troski o środowisko.

  • Produkcja futer związana jest z wysoką emisją gazów cieplarnianych, a gazy te przyczyniają się z kolei do nadmiernego powstawania efektu cieplarnianego (szkodliwego podwyższania się temperatury planety).
  • Zwierzęta, którym uda się uciec z ferm, mogą być zagrożeniem dla innych gatunków, które zamieszkują dany teren.
  • Zanim futra trafią do sklepu, są konserwowane różnymi środkami chemicznymi, szkodliwymi dla zdrowia człowieka.
  • Odchody zwierząt futerkowych przedostają się do gleby. Wraz z deszczem dostają się do rzek i jezior, a tym samym obniżają jakość znajdującej się w nich wody.
  • Farbiarnie futer produkują duże ilości ścieków oraz chemicznych oparów, które również zanieczyszczają środowisko.

Rys. Adobe Stock