Napis Summer z różnych zabawek i lodów

Kiedy jest pierwszy dzień lata? Lato kalendarzowe i nie tylko

Views 238

22 czerwca – pierwszy dzień lata, który dla wielu osób jest zapowiedzią wakacji, odpoczynku i słońca. Ale czasami lato może przyjść do nas kilka dni wcześniej. Jak to jest możliwe? Poznaj różnice między latem astronomicznym, kalendarzowym i klimatycznym.

Czy wiesz, że kalendarzowy pierwszy dzień lata może przypadać na inny dzień niż pierwszy dzień lata astronomicznego oraz że lato na półkuli północnej i południowej przypada w zupełnie innym czasie? Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o nadchodzącej porze roku.

Zobacz także: Pierwszy dzień wiosny i dzień wagarowicza

Kiedy jest pierwszy dzień lata?

Kalendarzowy pierwszy dzień lata co roku przypada na 22 czerwca. Jest to data niezmienna. Natomiast pierwszy dzień lata astronomicznego rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego, przypada więc na dni między 20 a 22 czerwca. Różnice w dacie początku lata astronomicznego spowodowane są różną długością roku słonecznego oraz stosowaniem lat przestępnych. Istnieje również pojęcie lata klimatycznego, czyli takiej pory roku, w której średnia temperatura dobowa nie spada poniżej 15 °C.

"; }function PrintImage(source) { var Pagelink = "about:blank"; var pwa = window.open(Pagelink, "_new"); pwa.document.open(); pwa.document.write(ImagetoPrint(source)); pwa.document.close(); }addURL() addParametr()removeNoFloow() removeOldBcFromHome() //removeOldPagination()addImageAuthor()addClass()