Jak działa oko i zmysł wzroku

Views 667

Oko to chyba najważniejszy narząd zmysłu u człowieka. Oczy są drugim po mózgu najbardziej skomplikowanym narządem ludzkiego ciała. Zmysł wzroku dostarcza aż 80% informacji pochodzących z otoczenia. Oprócz zmysłu wzroku, człowiek ma zmysł słuchu, węchu, smaku i dotyku.

A czy wiesz, jak zbudowane jest oko człowieka? Oko swoim kształtem przypomina kulę, waży około 28 gramów i ma mniej więcej 2,5 cm średnicy. Oko umieszczone jest w oczodole, które jest jego najważniejszą ochroną. Innym elementem ochronnym są powieki i rzęsy, które zabezpieczają oczy przed namiarem światła, zanieczyszczeniami i urazami. Powieki odpowiadają też za rozprowadzenie łez, które nawilżają oko i usuwają zanieczyszczenia.

Budowa oka człowieka 

W budowie ludzkiego oka można wyróżnić kilka głównych elementów:

  • gałkę oczną,
  • nerw wzrokowy,
  • mięśnie gałki ocznej,
  • narząd łzowy.

Najważniejszą częścią zmysłu wzroku jest gałka oczna. Składa się ona z trzech błon. Pierwsza z nich jest biała, nieprzejrzysta i jest głównym elementem budowy oka zewnętrznego. Nazywa się twardówką. To ona decyduje o utrzymywaniu przez oko kulistego kształtu. W tylnej części twardówka przechodzi w osłonę nerwu wzrokowego, a z przodu jest przezroczystą warstwą nazywaną rogówką. To właśnie rogówka jest pierwszym elementem, przez który przechodzą promienie światła.