mrówki przy mrowisku

Społeczności u mrówek i hierarchia w mrowisku

Views 668

Mrówki to najliczniejsza grupa owadów społecznych. Można spotkać je prawie wszędzie, ale najwięcej jest ich w krajach tropikalnych. Tam też zamieszkuje jeden z najbardziej niebezpiecznych gatunków mrówek. Sprawdź, dlaczego mrówka może być groźna nawet dla człowieka i poznaj inne ciekawostki o mrówkach.

Życie społeczne mrówek jest niezwykle uporządkowane. Każda mrówka ma swoje miejsce w hierarchii i pełni określone funkcje. Może być m.in. żołnierzem, zwiadowcą czy budowniczym. Ale to nie wszystko, co warto o nich wiedzieć! Poniżej znajdziesz najciekawsze fakty z życia mrówek.

Hierarchia w świecie mrówek

W świecie mrówek wszyscy mają ściśle określone obowiązki. Członkowie mrówczej społeczności mogą należeć do jednej z 3 grup:

  • Królowa mrówek – najważniejsza mrówka w kolonii, jest założycielką mrowiska i najważniejszym osobnikiem w hierarchii. Jej zadaniem jest składanie jaj. W jednej kolonii może być od jednej do nawet kilkuset królowych.
  • Mrówki robotnice – mrówki pracujące, najliczniejsza grupa w kolonii. Ich zadaniem jest opieka nad potomstwem, zdobywanie pokarmu oraz budowanie, naprawianie oraz obrona gniazda przed intruzami, a także wyruszanie na zwiady.
  • Samce (trutnie) – najkrócej żyjący przedstawiciele mrówczej społeczności, którzy nie wykonują żadnej pracy w mrowisku. Pojawiają się przed okresem godowym.