zielona żaba w kałuży

Jakie są największe żaby świata? Ciekawostki o żabach

Views 362

Żaby to niezwykle fascynujące zwierzęta, a zazwyczaj wiemy o nich naprawdę niewiele. Jeśli chcesz to zmienić, pomogą ci w tym poniższe fakty! Dowiesz się, m.in. ile żyje żaba, na jakich kontynentach można ją spotkać i jakie gatunki żab występują w Polsce.

Żaby są przedstawicielami jednej z najliczniejszych grup płazów, nazywanych płazami bezogonowymi. Na całym świecie żyje około 6-7 tysięcy różnych gatunków żab, które zamieszkują różne tereny wodne i lądowe. Można spotkać je praktycznie wszędzie, poza Arktyką, Antarktydą i Grenlandią. Poznaj ciekawostki o żabach dla dzieci.

Ile żyje żaba?

Żaby na wolności dożywają zazwyczaj 4-7 lat. Ma to związek z czyhającymi na nie niebezpieczeństwami, takimi jak utrata naturalnych siedlisk, choroby, drapieżniki, zanieczyszczenia wody oraz gatunki inwazyjne. W niewoli żaba może przeżyć znacznie dłużej, bo od kilkunastu do nawet 20 lat.

Czy żaby mają zęby?

Tylko jeden gatunek żaby na świecie ma górne i dolne zęby. To żaba Gastrotheca guentheri, zamieszkująca lasy w Andach w Ameryce Południowej. Pozostałe gatunki żab mają pojedyncze zęby w górnej szczęce, ale nie służą one do gryzienia i przeżuwania pokarmu, a jedynie do przytrzymywania ofiary. Żaby łapią swoje ofiary za pomocą lepkiego języka i połykają je w całości.

Zobacz także: Jak oddycha żaba?