dziewczynka na sankach na śniegu

Jak powstaje śnieg? Jak zrobić sztuczny śnieg?

Views 1.47k

Zimą wszyscy czekamy na puszysty śnieg. Nie wyobrażamy sobie bez niego okresu świątecznego i ferii zimowych. Ale niewiele osób wie, że śnieg to coś więcej niż zamarznięta woda. Sprawdź, jak powstają płatki śniegu.

Czy wiesz, że…
Każdy płatek śniegu jest jedyny w swoim rodzaju. Chociaż nie możemy zobaczyć tego gołym okiem, to wszystkie śnieżynki różnią się między sobą i nigdy nie są identyczne.

Naukowcy wyróżniają około 250 odmian śniegu! Na pewno nie raz udało ci się zauważyć, że czasem ze śniegu łatwo robi się duże śnieżki, a innym razem śnieg w ogóle nie chce się lepić. To zależy od temperatury powietrza i wilgotności. Im większy mróz, tym mniejsze śnieżynki spadają z chmur i słabiej się lepią. Mimo że na co dzień nie zauważamy wszystkich odmian śniegu, to mogą one mieć znaczenie np. dla osób jeżdżących na nartach lub snowboardzie, ponieważ wpływają na warunki na stokach.

Co to jest śnieg?

Śnieg to jeden z opadów atmosferycznych, który dociera na ziemię w postaci niewielkich kryształków lodu. Powstaje, kiedy para wodna dociera do chłodnych warstw powietrza, gdzie zamienia się w lód. Takie zjawisko nazywane jest resublimacją.

Jak powstają śnieżynki?

naturalne płatki śniegu. Fot. Adobe Stock

Płatki śniegu to zamarznięte cząsteczki pary wodnej, które spadają na ziemię, ponieważ są za ciężkie, żeby utrzymać się w powietrzu. Zazwyczaj ich wielkość nie przekracza 1 cm, ale zdarzają się też śnieżynki o większych wymiarach. Najczęściej mają postać gwiazdek na planie sześciokąta foremnego (mają sześć ramion, których wierzchołki dają sześciokąt). Między tymi dłuższymi, głównymi ramionami mogą też pojawiać się mniejsze. Bardzo często możemy również zauważyć kryształki lodu przyczepione jak kolce lub gałązki. Śnieżynki nie zawsze są płaskie. W zależności od temperatury, wilgotności, wiatru i ciśnienia powietrza mogą przybierać inne formy, np. grudek czy igiełek.

Jak zrobić sztuczny śnieg? Eksperyment domowy

Nawet w środku lata możesz przenieść się do krainy śniegu. Do zrobienia miękkiej i plastycznej masy, z której możesz ulepić nawet bałwana, potrzebujesz tylko dwóch składników: sody oczyszczonej i pianki do golenia (najlepiej o neutralnym zapachu). Wystarczy, że wymieszasz je ze sobą w dużej misce łyżką albo rękami.

Zobacz także: Jak i kiedy powstaje deszcz? Doświadczenie dla dzieci

Fot. Pezibear / Pixabay