Sojusz superbohaterów

Co to jest sojusz? Przykłady sojuszy

Views 1.15k

Sojusz mogą podpisać osoby, partie polityczne i państwa. Zamiennie ze słowem „sojusz” możemy używać określeń „alians”, „koalicja”, „pakt”.

Jeśli w sojuszu biorą udział dwie osoby czy państwa, to mamy sojusz dwustronny, w przypadku trzech jest to sojusz trójstronny, a każdy kolejny większy sojusz nazywa się wielostronnym.

Sojusz, czyli współpraca lepsza niż samodzielne działania

Ogólnie można przyjąć, że sojusz oznacza współpracę, która przyniesie lepsze efekty niż działania samodzielne. Jeśli np. w szkole dostaniesz do wykonania zadanie zaprezentowania jakiegoś wydarzenia historycznego, to o wiele łatwiej będzie ci je wykonać w sojuszu z kolegami. Wtedy ktoś, kto ma zdolności plastyczne, wykona ciekawą prezentację, ktoś, kto lubi historię, zbierze informacje, a jeszcze ktoś inny zaprezentuje to przed klasą. Dzięki takiemu sojuszowi każdy da od siebie to, co najlepsze i efekt będzie dużo lepszy niż wtedy, kiedy każdy zrobiłby to samodzielnie.

Ważne polskie sojusze z historii

Jeśli chodzi o sojusze między państwami, to mogą być to sojusze gospodarcze, polityczne lub wojskowe. A czy wiesz, że w jednym z najstarszych i największych sojuszy gospodarczych brały udział polskie miasta? Już w XIII wieku kilkanaście miast podpisało sojusz nazywany Związkiem Hanzeatyckim. Celem tego sojuszu było przejęcie i kontrolowanie całego handlu w Europie. W pewnym momencie w sojuszu tym było aż 160 miast, a wśród nich Kraków, Toruń i Gdańsk.

Na pewno najważniejszym sojuszem dla historii naszego kraju była unia polsko-litewska. Na podstawie tego sojuszu powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, która miała 990 tys. km² powierzchni, czyli aż trzy razy więcej niż obecnie. Celem była ścisła współpraca obu państw i obrona przed wrogami.

NATO, czyli najmocniejszy sojusz wojskowy

Jednym z najbardziej znanych sojuszy na świecie jest sojusz północnoatlantycki, znany jako sojusz NATO. Jest to sojusz wojskowy, który podpisany został 24 sierpnia 1949 roku. Początkowo powołany był jako sojusz służący obronie państw Europy Zachodniej i USA. Założyło go 12 państw, a w ciągu kolejnych lat dołączały nowe i w tej chwili jest ich 30. 12 marca 1999 roku do NATO dołączyła również Polska. Obecnie sojusz NATO ma na celu wspólną obronę w razie pojawienia sią zagrożenia, a najważniejszym fundamentem NATO jest zasada, że napaść na jedno państwo, oznacza napaść na całe NATO.

Sojusze i koalicje partyjne

Również w sejmie czy senacie możemy zauważyć sojusze między partiami. Takie wspólne poparcie ułatwia na przykład przegłosowanie ustaw ważnych dla koalicjantów. Dzięki sojuszowi mogą wspólnie zdobyć większość głosów w głosowaniu i wygrać.

Zobacz także: Co to jest solidarność. Jak okazać solidarność z Białorusią?

Fot. Adobe Stock